Reklama [góra]


Pomóżmy uratować zabytkowy obraz


Renowację cennego i bardzo starego obrazu z 1894 roku przedstawiającego Chojnę wyceniono na 10 000 złotych. Osoby związane ze Stowarzyszeniem Kulturalno — Historycznym "Terra Incognita" utworzyły internetową zbiórkę. 

Obraz autorstwa bliżej nieznanego malarza Melcherta z 1894 roku to wyjątkowy zabytek. Przedstawia Chojnę od zachodu i niewątpliwie w czasie powstania miał podkreślać dumę mieszkańców ze swojego miasta. Tego typu panoramy wykonywane były na zlecenie i wieszano je w reprezentacyjnych pomieszczeniach miasta. Chojeński obraz przechowywany jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie, tutaj też można go podziwiać.

Obraz malowany jest na grubym kartonie, który pod wpływem czasu i niesprzyjających warunków przechowywania (do Biblioteki trafił dopiero kilkanaście lat temu) uległ częściowemu zniszczeniu. Ma ubytki farby, przestrzelenia (zapewne jeszcze z okresu wojennego / tużpowojennego). Renowacja zostanie przeprowadzona w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Czas trwania konserwacji przekroczy dwa lata.

Inicjatorami kampanii są prof. Radosław Skrycki — pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Michał Gierke — redaktor naczelny "Rocznika Chojeńskiego".

Zbiórka jest prowadzona przez portal wspieram.to [kliknij, aby przejść do strony zbiórki]

4 komentarze:

  1. Niech burmistrz i jej marionetkowa rada miejska poświęcą jedną miesięczna pensję na renowację tego pięknego obrazu! Tacy z nich właśnie lokalni patrioci... tylko do brania kasy z naszych podatków!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla nich ważniejsze są kwiatki i nowy złom postawiony w parku,a nie jakiś obraz czy to,że nie wszyscy w Chojnie mają kanalizację i że przez to ścieki lecą do rzeki.

    OdpowiedzUsuń
  3. wali mnie ten obraz

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.