Reklama [góra]


Zmiana pokoleniowa w Glinnej. Wyjątkowa nagroda w konkursie Nadleśnictwa GryfinoMamutowiec olbrzymi, który rósł przed laty w Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, a właściwie pozostałość po jego majestacie ustąpił miejsca nowemu przychówkowi. Niepokojące oznaki obumierania jednego z najsłynniejszych drzew ogrodu ujawniły się około 1985 roku. 

Ich prawdopodobną przyczyną było porażenie korzeni przez opieńkę i przemarznięcie drzewa. Aby zachować w pamięci jego obecność uschnięte konary wraz z fragmentem pnia zostały usunięte kilka lat później, z pozostawieniem stojącego odziomka o wysokości około 6 metrów. Po wielu latach również i on uległ rozkładowi na tyle, że jego dalsza obecność stała się poważnym zagrożeniem dla każdego, kto przystawał w pobliżu.

- Pod koniec czerwca pożegnaliśmy ów fragment usuwając go w spektakularny sposób z uwagi na konieczność ochrony innych roślin kolekcji i bezpieczeństwo publiczne. Prace prowadzone były przez arborystę, przy użyciu technik alpinistycznych, które wykorzystujemy często w skomplikowanych pielęgnacjach i formowaniu koron tutejszych okazów - mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa w Gryfinie (RDLP w Szczecinie). 

Na terenie ogrodu rośnie obecnie 6 młodych mamutowców, w tym okaz wyjątkowy, bo otrzymany z nasion mamutowca rosnącego w pobliżu Generała Shermana. "Generał" jest najwyższym okazem tego gatunku i rośnie w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii (USA). Jak podają źródła to również największe drzewo rosnące na świecie (wiek 2,5 - 3 tys. lat; wysokość 84 metry; średnica pnia 8 metrów).

Nadleśnictwo Gryfino (RDLP Szczecin), na którego terenie znajduje się Ogród w Glinnej, ogłosiło konkurs, w którym nagrodą będą „plastry” drewna pozyskane z mamutowca.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej jest znany w Polsce z rosnących tu kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Położony jest na południowo - wschodnich obrzeżach Wzgórz Bukowych, na pograniczu Równin Wełtyńskiej i Pyrzycko-Stargardzkiej. Otaczające go morenowe wzgórza pokryte wysokim bukowym lasem, łagodzą negatywny wpływ zimnych wiatrów ze wschodu, północy i zachodu. Jego północną część przecina niewielki, okresowo zanikający strumień Gliniec. Ogród można zwiedzać codziennie.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.