Reklama [góra]


Chojeńskie świątynie w obiektywie naszego drona [foto]Chojna ma najwięcej kościołów spośród miejscowości naszego regionu. W tej miejscowości znajdują się trzy kościoły parafialne. Ogółem jednak w mieście jest aż pięć świątyń w których odbywają się nabożeństwa. 

Kilka dni temu na prośbę Centrum Kultury w Chojnie wykonaliśmy materiał filmowy z użyciem drona, którego część została wykorzystana podczas koncertu patriotycznego. Postanowiliśmy podzielić się z Wami, naszymi czytelnikami, tymi zdjęciami. 

Kościół Świętej Trójcy 

Jest to kościół należący do 1536 do zakonu augustianów. W latach 1536-1690 zamieniony na magazyn. W latach 1690-1945 protestancki, w latach 1959-1965 odbudowany po zniszczeniach wojennych, od 1974 parafialny. Wybudowany w stylu gotyckim w 1 połowie XIV wieku. Jest to świątynia jednonawowa. Zachodnia fasada posiada łukowate nisze i wieżyczki. Nawa posiada strop belkowy. Wewnątrz znajdują się gotyckie krużganki.Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie

Jedna z parafii rzymskokatolickich w Chojnie, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (dekanat Chojna). Została erygowana w 1913. Kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa został wybudowany w 1913 dla miejscowych Polaków. Mieści się przy ulicy Roosevelta.

Kościół św. Marka w Chojnie

Kościół filialny w Barnkowie, przedmieściu Chojny, na rogu ulic Barnkowo i Słowiańskiej. Jest to niewielka budowla gotycka z XV wieku, jednonawowa, zbudowana z kamieni i cegły na fundamentach romańskich. Wieża czworoboczna została dobudowana w XIX wieku w stylu neogotyckim. Ołtarz z XVI w.
Kościół Mariacki 

Monumentalna budowla znajdująca się w Chojnie, jeden z największych gotyckich kościołów w Polsce. Trzynawowy, halowy, wzniesiony w latach 1389–1407 z ciosów granitowych, rozbudowany w XV wieku przez Henryka Brunsberga. Z zewnątrz ozdobiony glazurowaną cegłą. Wysoka na 102,6 metrów neogotycka wieża z lat 1859–1861 góruje nad okolicą.Kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła 

Jedna z parafii rzymskokatolickich w Chojnie, należąca do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (Dekanat Chojna). Została erygowana w 1995, kaplica mieściła się na ulicy Sikorskiego. Od 2019 roku nabożeństwa są odprawiane w nowo wybudowanym kościele przy ulicy Kościelnej. Świątynia jest jeszcze w trakcie budowy. 

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.