Jakie są sposoby na tanie OC?


Chociaż ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego ustabilizowały się, trudno znaleźć oferty nieprzekraczające 500 zł. Nie oznacza to jednak, że kierowcy muszą płacić wysokie sumy. Poznaj sprawdzone sposoby na tanie OC, dzięki którym możesz zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych. 

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym ,dlatego żaden właściciel pojazdu nie może uchylić się od jego opłacania. Za brak ważnej polisy grożą kary finansowe nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ich wysokość uzależniona jest nie tylko od rodzaju pojazdu, ale przede wszystkim od przerwy ochronie ubezpieczeniowej. Dlatego warto znaleźć najtańsze OC, by w ten sposób ustrzec się przed niepotrzebnymi wydatkami. 

Ile kosztuje OC samochodowe? 

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC samochodu osobowego? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to głównie od indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego. Znaczenie mają między innymi takie kwestie jak: 
  • wiek kierowcy
  • data uzyskania uprawnień (prawa jazdy) 
  • miejsce zamieszkania 
  • rocznik pojazdu 
  • marka samochodu
  • pojemność silnika. 

Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają jeszcze przebieg samochodu, rodzaj tankowanego paliwa, stan cywilny, liczbę dzieci. Znacznie mniej za ubezpieczenie zapłacą także osoby mające na swoim koncie wysokie zniżki za bezszkodową jazdę. 

Jak pokazują statystyki, średnia cena ubezpieczenia OC wynosi 680 zł (dane na III kwartał 2019 roku). Dużo więcej zapłacą osoby zamieszkujące Wrocław (935 zł), Gdańsk (890 zł) czy Warszawę (872 zł). Natomiast nieco mniej zapłacą kierowcy mieszkający w Rzeszowie (608 zł), Opolu (633 zł) i Kielcach (644 zł). 

Tanie OC jest możliwe – metody 

Jeśli zastanawiasz się, jak obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, do dyspozycji masz kilka sposobów. Co zatem możesz zrobić? 

Zmień samochód 

To dobra rada dla tych, którzy cały czas nie mogą zdecydować się na zmianę auta. Wybierając pojazd młodszy niż dotychczas, mniej sportowej marki, z mniejszą pojemnością silnika i napędzany elektrycznie, można sporo zaoszczędzić. 

Ubezpiecz pojazd jako współwłaściciel 

Nowo nabyty pojazd możesz zakupić jako współwłaściciel i tak go ubezpieczyć. Jeśli drugim współwłaścicielem będzie osoba mająca na swoim koncie wysokie zniżki za bezszkodową jazdę, wówczas sporo zaoszczędzić. Towarzystwa ubezpieczeniowe sumują zwyżki / zniżki. 

Bądź bezszkodowym kierowcą 

Bezpieczna jazda to nie tylko wyraz troski o zdrowie oraz życie swoje i pasażerów. To także szansa na zdobycie zniżek, dzięki którym w każdym kolejnym roku ubezpieczeniowym składka OC będzie niższa. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują bezpiecznych kierowców, przyznając zniżki. Każde 12 miesięcy bez szkody to rabat – zgodnie z tabelą Bonus Malus. W ten sposób można obniżyć koszt OC nawet o 60%. 

Zmień stan cywilny 

Jak pokazują statystyki, osoby zamężne / żonate płacą niższe składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Ceny są niższe nawet o kilkaset złotych w porównaniu z kosztami ponoszonymi przez panny / kawalerów. 

Z czego to wynika? Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że małżeństwo wpływa na poprawę bezpieczeństwa podczas kierowania pojazdami. 

Wykup ubezpieczenie OC w pakiecie

Jeżeli chcesz płacić mniej za OC, pomyśl o wykupieniu polisy w pakiecie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkowe zniżki, które pozwalają na poczynienie drobnych oszczędności. Chociaż kwota całkowita będzie wyższa, jednostkowa cena okaże się niższa – w porównaniu z ceną pojedynczych polis. Ty zaś dodatkowo zyskasz większy zakres ochrony. 

Więcej pomysłów na tanie OC możesz odnaleźć w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/tanie-oc. Zapoznaj się z opcjami i zacznij wcielać je w życie – oczywiście w miarę możliwości. 

Kupujesz OC? Porównaj dostępne oferty 

Możesz zaoszczędzić nawet do 50% na obowiązkowej polisie – jeśli tylko porównasz dostępne oferty. Taka analiza pozwoli na wybór najtańszego ubezpieczenia, co w przypadku OC jest dopuszczalne. Warto bowiem mieć świadomość, że tania polisa ma identyczny zakres ochrony i sumy gwarancyjne jak polisa najdroższa. Skoro tak, nie ma sensu przepłacać. 

Jeżeli chcesz dotrzeć do oferty najlepszej cenowo, skorzystaj z ubezpieczeniowego serwisu porównywarkowego. Znajdziesz tam kalkulator, za pomocą którego oszacujesz wysokość składki – dowiesz się, który ubezpieczyciel proponuje OC na korzystnych warunkach cenowych. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza