Odkurzacze workowe i bezworkowe - które są praktyczniejsze?


W domach zamieszkiwanych przez rodziny z dziećmi, miłośników zwierząt i alergików odkurzacz jest jednym z najważniejszych sprzętów. Dzięki niemu szybko i dokładnie posprząta się wszystkie pomieszczenia, usuwając z nich nawet problematyczne zanieczyszczenia. Przed zakupem odkurzacza dla wymagających użytkowników warto przemyśleć, czy chce się korzystać z urządzenia z workiem, czy też z odkurzacza bezworkowego. Poznaj wady i zalety obu typów odkurzaczy. 

Odkurzacze workowe - wady i zalety 

Odkurzacze workowe to tradycyjny typ urządzeń do sprzątania. Wśród nich znajdzie się modele z workami jednorazowymi i wielorazowymi. Atutem urządzeń z tej grupy jest przede wszystkim cena. Workowe sprzęty kosztują jedynie 200-300 zł za najtańsze modele, a dopłacając nieco więcej, ma się do wyboru odkurzacze o wysokiej sile ssania i mocy z kompletem wielu różnych ssawek. Dodatkowo w przypadku wielorazowych worków ma się pewność, że korzysta się z urządzenia ekologicznego, zmniejszającego liczbę wyrzuconych odpadów. 

Minusem odkurzaczy workowych jest konieczność wymiany worków jednorazowych lub ich opróżniania w przypadku wielorazowych wkładów. Wymiana worka jednorazowego generuje koszty i wymaga posiadania zapasu części do odkurzacza. W przypadku, gdy w domu nie posiada się pustych, nowych worków, konieczne jest ich jak najszybsze zakupienie. Worek wielorazowy musi być natomiast wytrzepywany nad koszem, co wiąże się z zakurzeniem przestrzeni dookoła. 

Odkurzacze bezworkowe - wady i zalety 

Atutem odkurzaczy bezworkowych jest prosta obsługa i niekłopotliwa eksploatacja. Wszystkie zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika, z którego następnie wysypuje się je prosto do kosza. Jeśli postawi się na zbiornik z wodą, po odkurzaniu brud wyleje się wraz z cieczą. Dzięki temu odkurzacz będzie zawsze gotowy do pracy, a jego pojemnik pusty. Dodatkowo w przypadku, gdy niechcący wciągnie się odkurzaczem zabawkę lub cenny przedmiot, z pojemnika wyciągnie się go szybciej i łatwiej niż z klasycznego worka. 

Minusem odkurzaczy bezworkowych jest przede wszystkim ich cena. Wiele modeli z tej grupy kosztuje więcej niż 500-600 zł. Dodatkowo zdarza się, że tańsze odkurzacze bezworkowe wymagają częstego opróżniania pojemnika, gdyż siła ssania jest zbyt niska. 

Bez względu na wybrany typ odkurzacza, ważne jest przyjrzenie się zamontowanemu w nim filtrowi. Dobrym rozwiązaniem są filtry HEPA, które skutecznie usuwają alergeny i są przyjazne dla rodzin z małymi dziećmi lub zwierzętami. 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza