Jak ograniczać tłuszcz w diecie?


Często słyszy się, że to właśnie znajdujący się w potrawach tłuszcz jest Twoim największym wrogiem w walce o smukłą figurę. Czy to na pewno prawda? I w jaki sposób go ograniczać? Podpowiadamy!

Jakich tłuszczów należy unikać w trosce o szczupłą sylwetkę?

Osoby chcące schudnąć najczęściej wykluczają ze swojej diety wszystkie tłuszcze, myśląc, że to właśnie one odpowiadają za nadprogramowe kilogramy. W rzeczywistości nie wszystkie tłuszcze są złe, a niektóre wręcz mają dobroczynny wpływ i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.

Które należy zatem ograniczyć? Tłuszcze nasycone oraz tzw. tłuszcz trans, który jest efektem przemysłowej obróbki tłuszczu roślinnego. W Twoim jadłospisie nie powinno jednak zabraknąć dań zawierających tłuszcze nienasycone.

Jakie produkty wykluczyć z diety, by zmniejszyć jej kaloryczność?

Przygotowujesz plan diety niskotłuszczowej, która pomoże Ci rozprawić się z nadprogramowymi kilogramami? Warto całkowicie wykreślić z niej takie produkty, jak:
tłuste mięso – np. niektóre wędliny, steki i boczek;
śmietana – zarówno samodzielnie, jak i w roli dodatku zabielającego zupę czy sos;
majonez;
dania typu fast food;
słodycze – nie tylko te z czekolady, ale również herbatniki lub inne ciastka, które obfitują w tłuszcze trans;
żywność przetworzona – to najczęściej produkty o długiej dacie przydatności do spożycia, np. chipsy;
masło i smalec – i smażone na nich potrawy, szczególnie te w panierce, która chłonie tłuszcz;
tłuste wywary mięsne i buliony oraz przygotowywane na ich bazie sosy.

Nie rezygnuj z ulubionych dań, lecz je modyfikuj

Choć starasz się ograniczać dania z powyższej listy, czasem nachodzi Cię ochota na chrupiące, złociste frytki albo słodki baton? Zastąp je lekko ulepszoną wersją o obniżonej zawartości tłuszczy nasyconych. Jak to zrobić?

Wystarczy zamienić tradycyjne słodycze tymi przegotowywanymi z suszonych owoców. Dania fast foodowe możesz z kolei przygotować we frytkownicy beztłuszczowej – będą równie pyszne, a jednak zdrowsze. Model Electrolux AirFryer Explore 6 wykorzystuje obieg gorącego powietrza, który otacza potrawę równomiernie z każdej strony, nadając jej chrupkość. Co więcej, ma aż 8 wbudowanych programów, przy użyciu których przygotujesz nie tylko frytki, ale też inne dania – kurczaka, warzywa, a nawet… babeczki w wariancie fit.

Aby zmniejszyć ilość tłuszczu w diecie możesz też zmienić patelnie na nowe, wyposażone w nieprzywierającą powłokę. Dzięki temu można będzie na nich smażyć niemal zupełnie bez tłuszczu, zatem mniej kalorycznie.

Nie zapominaj także o tym, że smażenie to niejedyny sposób na przygotowanie pysznego dania mięsnego. Do wyboru masz przecież wiele metod obróbki termicznej, takich jak grillowanie, gotowanie, duszenie czy wspomniane wyżej beztłuszczowe smażenie w frytkownicy. Wypróbuj swoje ulubione potrawy z kurczaka, wieprzowiny czy wołowiny w innym wariancie i przekonaj się, że są tak samo pyszne jak te smażone na dużej ilości tłuszczu!

Pamiętaj tylko, że Twoim celem powinno być ograniczenie tłuszczów w diecie, a nie ich całkowita eliminacja. Te składniki spełniają ważną rolę i wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie, a ich brak może się odbić na Twoim zdrowiu.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza