Pandemia covid-19: Niemcy uznały Polskę za kraj wysokiego ryzyka. Nowe zasady przekraczania granicy


Niemcy zakwalifikowały Polskę jako kraj "wysokiego ryzyka" pod względem epidemicznym, oznacza to inne zasady wjazdy z Polski do Niemiec. Nowe przepisy wejdą w życie od niedzieli 21 marca. 

O realnej groźbie zakwalifikowania Polski do grupy wysokiego ryzyka pisaliśmy w czwartek w artykule Niemcy mogą zakwalifikować Polskę jako kraj "wysokiego ryzyka". Zmiany w przekraczaniu granic?. Informację potwierdziła się w piątek wieczorem. 

Dwa landy graniczące z województwie zachodniopolskim Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Brandenburgia nałoży na osoby z kraju "wysokiego ryzyka", które regularnie przekraczają granicę, obowiązek testowania się pod kątem SARS-CoV-2 co 48 godzin. Osoby sporadycznie lub jednorazowo wjeżdżające do tego landu, negatywny test muszą mieć przy sobie; obowiązuje ich również 10-dniowa kwarantanna. Z obowiązku testowania zwolnieni będą przejeżdżający tranzytem. 

Jak poinformował Polsat News rzecznik ministerstwa zdrowia w Poczdamie, trwają intensywne prace nad zwolnieniami z testów i kwarantanny dla osób regularnie przekraczających granicę (dwa testy w tygodniu). Brandenburgia zdefiniowała również zasady dla pracowników sezonowych, przyjeżdżających do pracy na minimum 3 tygodnie. Nie będą oni musieli iść na kwarantannę, ale konieczny będzie negatywny wynik testu na koronawirusa. 

Na przejściach granicznych mają pojawić się centra testów dla pracowników transgranicznych. Od kilku dni testować można się na przejściu granicznym w Lubieszynie i Świnoujściu. Koszt testu to 10 euro. Kolejne takie punkty mają powstać w Słubicach, Świecku i Gubinie. 

Źródło: Polsat News
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza