Reklama [góra]


Przyszłościowe branże w Polsce, nad którymi warto się zastanowić


Przyszłościowe branże to te, w których wstępuje i będzie występować zapotrzebowanie na pracę. Nieustanny postęp technologiczny sprawił, że rynek pracy podlega ciągłej ewolucji. W wielu dziedzinach coraz częściej praca człowieka zostaje zastąpiona przez maszyny. Dlatego już na etapie wyboru kierunku studiów warto zastanowić się jakie branże będą najbardziej opłacalne w perspektywie kilku lub też kilkunastu lat.

Praca przyszłości- jakie czynniki mają na nią wpływ?

Czwarta rewolucja przemysłowa związana jest z dynamicznym rozwojem nowych technologii, który ma ogromny wpływ na wiele funkcjonujących od lat branż. Szybki postęp technologiczny, rozwijająca się robotyka i automatyzacja dokonują kluczowych zmian w dostępnych miejscach pracy, gdzie rola człowieka zostaje ograniczona. Na szczęście jednak jeszcze w wielu kwestiach człowiek jest niezastąpiony. Zmiany klimatyczne, niedobór wody, czy zasobów energii powodują rosnące zapotrzebowanie dla osób specjalizujących się w branży energii alternatywnej. Cyfryzacja usług sprawiła, że potrzebni są i nadal będą pracownicy IT, którzy tworzą i nadzorują te procesy. Oczywiście zmiany w życiu społecznym i gospodarczym nie są na tyle gwałtowne, by z dnia na dzień zniknęło zapotrzebowanie na obecne zawody.
 
Jakie będzie zapotrzebowanie rynku pracy w przyszłości?

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, kogo będą szukali pracodawcy za 5, czy 10 lat? Już teraz można śmiało założyć, że najbardziej poszukiwaną grupą osób, będą pracownicy rynku informatycznego, telekomunikacyjnego, czy też specjaliści w dziedzinie biotechnologii, energetyki, czy nanotechnologii. Niezależnie od sytuacji związanej z pandemią COVID-19 widać, że rósł będzie także popyt na usługi sektora medycznego, na co ma wpływ starzejące się społeczeństwo.
Istniejące branże, które rozwijają się najszybciej

Przyszłościowe zawody to nie tylko te, które powstaną za kilka lat wskutek przemian społecznych i gospodarczych, ale również te, które już istnieją, a ich szybki rozwój i zastosowanie sprawia, że będą potrzebne również w przyszłości. Jako przyszłościowe można obecnie traktować następujące branże:

Branża IT

Już teraz panuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów tej dziedziny. Coraz więcej firm przenosi swoje usługi do sieci, w związku z czym na brak pracy nie mogą narzekać projektanci stron internetowych, programiści, czy twórcy aplikacji. Cała branża IT od lat rozwija się prężnie, a pandemia tylko ten rozwój przyspieszyła, co sprawia, że podaż pracy w sektorze informatycznym będzie rosła z roku na rok.

Branża medyczna

Braki kadrowe w sektorze ochrony zdrowia ujawniły się wiele lat temu i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się zmienić. Starzejące się społeczeństwo, niezdrowy tryb życia, czy praca siedząca powodują, że Polacy coraz częściej korzystają z opieki medycznej, zarówno państwowej, jak i prywatnej. Rośnie tym samym zapotrzebowanie na pielęgniarki, lekarzy specjalistów, dietetyków, czy fizjoterapeutów. Życie w ciągłym stresie, chroniczne zmęczenie, brak wiary w siebie, czy stany depresje spowodowały, że coraz więcej osób decyduje się na pomoc specjalistów w dziedzinie psychologii i psychoterapii.

Branża związana z ochroną środowiska

Rosnący popularność zawodów związanych z ochroną środowiska jest efektem zmiany świadomości Polaków w tym zakresie oraz polityki Unii Europejskiej, która nastawiona jest na ograniczenie emisji zanieczyszczeń wynikających z działań człowieka. Inżynierowie ochrony środowiska, projektanci energetyczni, hydrotechnicy, czy instalatorzy paneli słonecznych to zawody, które z roku na rok będą coraz częściej poszukiwane.

Branża e – commerce

Branża e – commerce przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit. Pandemia przyspieszyła rozwój tej dziedziny handlu i sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy za pośrednictwem Internetu. Dla wielu ludzi zakupy online stanowią codzienność, ponieważ są znacznie wygodniejsze niż wyprawa do sklepu stacjonarnego. Perspektywy na najbliższe lata dla tej branży są bardzo optymistyczne, co pozytywnie wpływa na inwestycje w tym sektorze gospodarki.

Podczas poszukiwania pracy warto zwrócić uwagę na zarówno na stabilność zatrudnienia, jak i przyszłość danego zawodu. Aktualne oferty pracy, dostępne na dedykowanych portalach, dotyczą stanowisk, które będą potrzebne również w przyszłości. Ogłoszenia dotyczące pracy w województwie zachodniopomorskim można znaleźć pod hasłem: praca Chojna – Aplikuj.pl.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.