Policja apeluje do motocyklistów o rozwagę

Na drogach naszego regionu  z dnia na dzień przybywa miłośników mechanicznych jednośladów  motocykli. Aby wrażenia z jazdy były tylko pozytywne, nad bezpieczeństwem zmotoryzowanych czuwają policjanci. 

Dzięki wykorzystaniu policyjnych motocykli, mogą skutecznie reagować na przejawy niebezpiecznej jazdy, a tym samym dbać o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.

Przyjemna temperatura powietrza, słoneczna pogoda i coraz dłuższy dzień – takie warunki sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. A to oznacza jedno sezon motocyklowy w pełni.

Jazda na motocyklu dostarcza wielu przyjemnych emocji i warto, aby tylko takie doznania towarzyszyły miłośnikom dwóch kółek. Warto pamiętać, że kierowcy jednośladów to szczególna grupa użytkowników ruchu. Specyfika motocykla sprawia, że ich użytkownicy są narażeni na poważniejsze urazy czy obrażenia, jakie niosą wypadki czy kolizje drogowe niż kierowcy samochodów. Dlatego niezmiernie istotne są zasady, jakimi powinni kierować się motocykliści. Odpowiedni ubiór, kombinezon to podstawa, kask ochronny to niezbędne minimum i obowiązek. Bardzo ważny jest stan psychofizyczny z jakim wsiadamy na motocykl.  Pamiętajmy, aby nie robić tego, jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Nietrzeźwy motocyklista powoduje takie same zagrożenie bezpieczeństwa jak nietrzeźwy kierowca samochodu i jest tak samo traktowany przez kodeks karny.

Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Apelujemy również do kierowców samochodów osobowych i ciężarowych, aby pamiętali o jednośladach, zwracali na nie uwagę, chociażby poprzez przysłowiowe "patrzenie w lusterko". Wspólny szacunek i zrozumienie między kierującymi samochodami i motocyklami z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. 

Tylko w 2020r na drogach powiatu myśliborskiego z udziałem motocyklistów doszło do 9 wypadków w których zginęły 4 osoby a 6 osób zostało rannych, ponadto motocykliści spowodowali 8 kolizji drogowych. W 2021 roku, na szczęście nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń z udziałem motocyklistów. Liczymy, że tak już zostanie.

Policyjne patrole pełnione będą także przy wykorzystaniu policyjnych motocykli co będzie dużym ułatwieniem w eliminowaniu niebezpiecznych zachowań na drodze. Mundurowi ponadto będą służyć wszelką rada i pomocą na drodze. Ale w przypadkach ujawnienia niebezpiecznej jazdy, stwarzania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą reagować na te sytuacje natychmiastowo i z całą surowością.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza