Światowy Dzień Pszczół. Las pachnący miodem


20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Leśnicy szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają pozwolić pszczołom na efektywne wykorzystanie środowiska.

W Nadleśnictwie Barlinek i Nadleśnictwie Gryfice zrealizowano m.in. programy ochrony dzikich pszczół leśnych i trzmieli, polegające na budowie barci i kłód bartnych dla pszczół oraz dokonano obsiewu części śródleśnych powierzchni rolnych gatunkami wieloletnich nektarodajnych ziół dla poprawy warunków bytowania i rozwoju owadów.

Ponadto by rozpowszechnić w społeczeństwie wiedzę na temat znaczenia pszczół w środowisku leśnym Nadleśnictwo Mieszkowice stworzyło wyjątkowy punkt edukacyjny „Pszczeli zakątek”. Obiekt ma postać ogrodu pełnego kwiatów, drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony jest m.in. w liczne tablice, rzeźbę niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budową ciała owada rzeźbę pszczoły. 
Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji.

- Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do zahamowania spadku liczebności pszczół, poprawienia ich kondycji a także ukażą bartnictwo, jako ważny element pozaprodukcyjnych funkcji lasu - mówi Andrzej Szelążek, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Pszczoły żyły w lasach od zawsze. Ich rola w ekosystemie jest nieoceniona. Przyczyniają się m.in. do utrzymywania bioróżnorodności, mają wpływ na zwiększenie ilości nasion produkowanych przez liczne gatunki drzew a ich obecność sprzyja naturalnemu odnowieniu lasu.

Na terenie kraju żyje obecnie około 500 gatunków pszczół, z których najpopularniejszym jest znana wszystkim pszczoła miodna. Pszczoły prócz zapylania, które ma niebagatelny wpływ na cykl rozwojowy roślin i plony, produkują również inne cenne dobra takie jak: miód pszczeli, mleczko, pierzga, propolis, wosk czy nawet jad. Najwięcej miodu zebrano w 2015 roku i było to ponad 22 tys. ton. Niestety pomimo takich zbiorów, spożycie miodu w Polsce jest wciąż niewielkie.

W związku z tym dniem, zwracamy uwagę na kilka spraw:
  1. Nie wypalajmy traw i kwiatów
  2. Zakładajmy łąki kwiatowe
  3. Sadźmy rośliny o różnych terminach kwitnienia
  4. Używajmy naturalnych nawozów i środków ochronny roślin
  5. Budujmy "hotele" dla zapylaczy
  6. Zadbajmy o poidełka przystosowane dla owadów
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza