Bookcrossing, czyli publiczna wymiana książek zawitała do Dębna


Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. 

W mieście Dębno  na skwerze przy piramidach postawiono specjalną budkę, w której mieszkańcy będą mogli dzielić się z innymi radością czytania. Tym samym Gmina Dębno dołączyła do akcji „Uwolnij książkę”.

Czerwona budka została ustawiona na skwerze przy ulicy Bohaterów Września. Jej zakup sfinansowano z budżetu Gminy Dębno, zaś pierwsze książki na półkach przygotowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dębno. Miłośnicy czytania znajdą tam ciekawe propozycje czytelnicze, gry planszowe dla dzieci oraz kolorową kredę – do rysowania po chodniku. Dodatkowo na skwerze postawiono stoły do gry w szachy i warcaby oraz namalowano gry podwórkowe, typy „w klasy”.

Jak należy korzystać z bookcrossingu? Mieszkańcy nieodpłatnie mogą zabrać ze sobą do domu książkę, następnie po przeczytaniu zwrócić lub w zamian muszą zostawić inny, swój egzemplarz książki, z którego następnie będą mogli skorzystać pozostali mieszkańcy. To jest właśnie bookcrossing, czyli idea polegająca na wymianie prywatnych książkowych pozycji na te pozostawione przez inne osoby. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

24 lipca akcję „Uwolnij książkę” zainaugurowali Grzegorz Kulbicki burmistrz Dębna i Marcin Krzysiak przewodniczący Rady Miejskiej Dębna. Na profilu facebookowym gminy można obejrzeć filmik, na którym panowie tłumaczą zasady działania bookcrossingu. – Mamy nadzieję, że spodoba się Wam to nowe miejsce. Jeśli się to sprawdzi, to postawimy kolejne budki. Zachęcamy mieszkańców do zgłaszania swoich uwag i opinii – mówił włodarz gminy.

Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.

Bookcrossing, czyli „krążąca książka” lub „książka w podróży”, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Od teraz taka półka z książkami znajduje się też w Dębnie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza