Energetycy z Elektrowni Dolna Odra świętowali Dzień Energetyka


Tradycyjnie, w pierwszy piątek września, pracownicy Elektrownia Dolna Odra należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, obchodzili swoje branżowe święto. Podczas akademii uhonorowano zasłużonych energetyków odznaczeniami branżowymi i państwowymi.
W akademii udział wzięli m.in. Michał Jach – poseł na Sejm RP, Marek Subocz – wicewojewoda zachodniopomorski oraz Mieczysław Sawaryn – burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, członek Rady Nadzorczej PGE. Grupę Kapitałową PGE reprezentował Wojciech Dąbrowski – prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, oraz Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE ds. operacyjnych. W uroczystości wziął udział także Zbigniew Fałek – wiceprezes zarządu ds. Rozwoju i ICT PGE GiEK.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podczas akademii podkreślił kluczową rolę jaką odgrywa Elektrownia Dolna Odra w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, jednocześnie odnosząc się do niezbędnych działań podejmowanych przez Grupę PGE, które są związane procesem transformacji energetycznej, w tym do budowy dwóch nowoczesnych bloków zasilanych gazem.

– Dzisiaj z wielkim optymizmem patrzymy na plac budowy przed Elektrownią Dolna Odra. Nowe jednostki będą nie tylko najnowocześniejszymi w Polsce, ale także znajdą się w ścisłej czołówce najbardziej nowoczesnych elektrowni gazowych w Europie, a wyprodukowana energia elektryczna zapewni pewne dostawy energii dla północno-zachodniej części Polski – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zbigniew Fałek, wiceprezes zarządu PGE GiEK, w swoim przemówieniu podkreślił znaczenie wyzwań, jakie stoją przed branżą energetyczną i konkretnych działań w tym zakresie podejmowanych przez spółkę.

Elektrownia Dolna Odra się zmienia. Widać to szczególnie na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy. Realizowana na terenie elektrowni, ogromna inwestycja budowy dwóch bloków gazowo-parowych w Elektrowni Dolna Odra o łącznej mocy blisko 1400 MW to najlepszy przykład toczącej się już transformacji sektora energetyki. Inwestycja ta jest projektem strategicznym, takie przedsięwzięcie jest bowiem motorem napędowym dla lokalnej gospodarki – powiedział Zbigniew Fałek, wiceprezes zarządu PGE GiEK, który w swoim przemówieniu podziękował również wszystkim zaproszonym gościom, a szczególnie pracownikom za dotychczasową współpracę. – Elektrownia Dolna Odra to oddział PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, gdzie odpowiedzialność i trud włożony w codzienną pracę przekłada się na ugruntowaną pozycję oddziału, jaką zajmuje na rynku elektroenergetycznym w Polsce i w ramach naszego przedsiębiorstwa. Każdy sukces tego oddziału to Państwa zasługa, a ten szczególny dzień jest znakomitą okazją, aby Wam za to podziękować – podkreślił wiceprezes PGE GiEK.

Do zmian jakie nastąpiły w ramach struktury Zespołu Elektrowni Dolna Odra odniósł się Sylwester Chruszcz, dyrektor Elektrowni Dolna Odra. – W ostatnim czasie Zespół Elektrowni Dolna Odra przeszedł wiele zmian. W lipcu, w Grupie PGE zakończony został kolejny etap integracji obszaru ciepłownictwa i dwie szczecińskie elektrociepłownie oraz sieć ciepłownicza w Gryfinie stały się częścią PGE Energia Ciepła Oddział w Szczecinie. W efekcie, od 18 sierpnia funkcjonujemy w strukturze PGE GiEK już nie jako zespół, ale jako Elektrownia Dolna Odra – powiedział dyrektor podkreślając jednocześnie, że – Najważniejsza jest wspólna świadomość, że interesy pracodawcy i pracowników przenikają się wzajemnie i od siebie zależą. Prowadzony dialog społeczny w trudnym okresie zmian dowodzi, że tę świadomość mamy wszyscy.

Tegoroczny Dzień Energetyka był szczególny zwłaszcza dla osób, które podczas uroczystości zostały wyróżnione państwowymi i branżowymi odznaczeniami. W tym roku w Elektrowni Dolna Odra było aż 126 jubilatów, spośród których 12 świętowało 45-lecie pracy. Z kolei 17 pracowników postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy uhonorowano medalami za długoletnią służbę. Ministerialną odznakę „Za Zasługi dla Energetyki” otrzymało 4 energetyków.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza