Rozpoczął się sezon grypowy. Jak wygląda sytuacja w naszym województwie?Inspekcja Sanitarna przez cały rok rejestruje zachorowania na grypę i zakażenia grypopodobne. Sezon grypowy zaczyna się z początkiem września i trwa do końca kwietnia, z czego szczyt zachorowań najczęściej przypada między styczniem a marcem.

Sezon 2020/2021
Od września 2020r do końca kwietnia 2021r do Inspekcji Sanitarnej woj. zachodniopomorskiego lekarze zgłosili 21 576 przypadków grypy i zakażeń grypopodobnych. W tym okresie 35 osób w wyniku objawów ze strony układu oddechowego wymagało opieki w warunkach szpitalnych.

Sezon 2021/2022
Od 1 do 15 września 2021 lekarze zgłosili 1430 przypadków grypy i zakażeń grypopodobnych (analogicznie 1114 w 2020r.), 3 osoby skierowano do szpitala w wyniku objawów ze strony układu oddechowego.

W aktualnym sezonie grypowym w systemie Sentinel będzie uczestniczyło 20 lekarzy, którzy będą pobierali wymazy od osób manifestujących objawy chorobowe. Nadzór nad grypą Sentinel jest wybiórczym systemem zintegrowanego nadzoru epidemiologicznego i wirusologicznego nad grypą, który działa w Polsce od sezonu epidemicznego 2004/2005. Uczestniczą w nim wybrani lekarze pierwszego kontaktu, stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz Krajowy Ośrodek ds. Grypy NIZP-PZH, pełniący rolę koordynatora.

Jak bardzo zaraźliwa jest grypa?
Grypa jest zaraźliwą chorobą wirusową. Okres wylęgania wynosi 1-4 dni (średnio 1-2 dni).

Wirus grypy przenosi się:
  • drogą kropelkową razem z wydzieliną z dróg oddechowych: podczas kaszlania, wydmuchiwania nosa, mówienia,
  • drogą powietrzną,
  • przez kontakt bezpośredni,
  • pośrednio, przez kontakt ze skażoną powierzchnią,

Osoba zakażona może stanowić zagrożenie dla innych osób zanim jeszcze pojawią się objawy choroby, tj.:
  • dorosły może być źródłem zakażenia dla innych 1-2 dni przed wystąpieniem objawów choroby,
  • chory dorosły zakaża do 5-7 dni po wystąpieniu objawów,
  • chore dziecko zakaża przez okres powyżej 10 dni, przy czym u małych dzieci również przez okres do 6 dni zanim wystąpią objawy,
  • chory z ciężkim niedoborem odporności zakaża przez wiele tygodni lub miesięcy.

Jeden chory zaraża średnio 4 osoby z bliskiego otoczenia.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza