Mateusz Łużny z Dębna finalistą konkursu "Młode Talenty" [video]


Konkurs „Młode talenty" organizowany jest przez Dolnośląski Klub Kapitału. Jedna ze statuetek została wręczona Matuszowi Łużnemu z Uniwersytetu Przyrodniczego z Wrocławia. Dębnianin zajął pierwsze miejsce w kategorii sukces w zakresie innowacji.

Mateusz został wyróżniony za serię 38 zgłoszeń patentowych oraz 19 patentów dotyczących sposobu wytwarzania pochodnych flawonoidowych z wykorzystaniem drożdży oraz grzybów strzępkowych.

Dębnianin za ten cykl badań ma już na swoim koncie nagrodę „Student wynalazca” i dwa srebrne medale na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Jeden z nich to nagroda za zeszłoroczny wynalazek. - To jest taki kolejny, wyższy etap, który również chciałem osiągnąć, bo dwie poprzednie osoby z mojego uniwersytetu dostały tę statuetkę i to było właśnie to co chciałem bardzo zdobyć i jak widać się udało – mówił podczas gali wręczania nagród Mateusz Łużny.

Flawonoidy to związki występujące w naturze, produkowane przez rośliny i posiadające liczne prozdrowotne właściwości – działają m.in. antyoksydacyjnie, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. W ciągu doby spożywamy średnio do 1 grama flawonoidów i już ta ilość jest ważnym czynnikiem zapobiegającym chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, choroby serca, a nawet depresja. Mateusz Łużny wraz z zespołem opracował metody pozyskiwania związków flawonoidowych, które cechuje wysoka wydajność i znacznie mniejsze koszty niż przy ekstrakcji z roślin czy syntezie chemicznej.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza