Umywalki nablatowe — czy są praktyczne?

Nowoczesna aranżacja nierozerwalnie związana jest z niesztampowymi rozwiązaniami. Za przykład mogą posłużyć ergonomiczne umywalki stawiane na blat z kolekcji Orta IÖ. Fot. Domni.pl

Aranżując łazienkę, szukamy praktycznych rozwiązań, które połączą estetykę i funkcjonalność. W nowoczesnych wnętrzach coraz większą uwagę przykładamy do wyboru ceramiki, wybieramy ergonomiczne modele, które zapewnią nam komfortowe użytkowanie. Dziś przyjrzymy się umywalkom stawianym na blat. Czy warto wybrać je do swojej łazienki?

Strefę umywalkową w naszej łazience możemy zaaranżować na kilka sposobów. Do wyboru mamy gotowe zestawy, szafek z umywalką, umywalki wolnostojące, czy modele montowane do ściany. Jednym z pomysłów na nowoczesną aranżację są umywalki stawiane na blat. Przy takim rozwiązaniu zyskujemy praktyczne miejsce na odstawianie kosmetyków i łazienkowych drobiazgów. Z umywalki korzystamy kilka razy dziennie, cała strefa powinna być łatwa do utrzymania w czystości, dopasowana do naszych potrzeb.

Umywalki zazwyczaj umieszczone są w centralnym punkcie łazienki. Razem z odpowiednio dobranymi płytkami i armaturą mogą stworzyć ciekawą aranżację, która nada ton całej łazience. Umywalki montowane na blacie prezentują się niezwykle elegancko. Do wyboru mamy modele o różnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu bez problemu dopasujemy ceramikę do stylu naszej łazienki. Umywalki o nietypowym kształcie, czy kolorowym wykończeniu mogą pełnić także funkcję dekoracyjną.

Na jakiej wysokości umywalka?

Wysokość montażu umywalki na blacie najlepiej dopasować do wzrostu domowników. Standardowa wysokość mierzona od górnej krawędzi umywalki powinna wynosić ok 85- 90 cm. Jeśli domownicy należą do wyższych osób, umywalkę możemy zamontować nieco wyżej, na wysokości ponad 90 cm.

Przed zakupem umywalki należy zwrócić uwagę na całkowitą wysokość umywalki nablatowej. Im wyższa umywalka nablatowa, tym mniej miejsca będziemy mieć do dyspozycji pod umywalką, więc jeśli planujemy pod blatem miejsce do przechowywania, warto wybrać model o wysokości do max.10 cm.

Wbrew panującej opinii, umywalki stawiane na blat dobrze sprawdzą się również w małych łazienkach. W toaletach, czy mniejszych łazienkach polecamy małe umywalki nablatowe o delikatnie zaokrąglonych formach.

Asymetryczna umywalka nablatowa z kolekcji Moduo Cersanit. Nietypowy kształt ceramiki będzie ciekawym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz. Fot. Cersanit

Umywalka nablatowa – ile od ściany?

Montaż umywalki nablatowej powinien być dostosowany do rodzaju i sposobu montażu baterii. W przypadku standardowej umywalki z otworem na baterię między ścianą a tylną krawędzią umywalki powinniśmy zostawić ok. 8 cm wolnej przestrzeni. Taka odległość pozwala na swobodne wytarcie blatu za umywalką. Umywalki przyścienne dosuwamy maksymalnie do ściany. Miejsce styku ze ścianą należy dodatkowo uszczelnić bezbarwnym silikonem sanitarnym.

Gdy za umywalką nablatową umieszczamy baterię, odstęp powinien wynosić min. 10 cm. W zależności od materiału z jakiego wykonany jest blat, baterie umieszczamy min. 2-3 cm od krawędzi, następnie ustawiamy baterię, która również powinna być oddalona od umywalki około 2-3 cm. Niezbędne odstępy pozwolą nam na przetarcie blatu, podstawy baterii i utrzymanie całej strefy w czystości.

Umywalkę stawianą na blat możemy zestawić także z baterią montowaną na ścianie. Do wyboru mamy wylewki pod kątem, baterie, w których możemy dopasować kąt padania strumienia wody do konkretnej umywalki oraz baterie ze stałą wylewką. Odległość umywalki od ściany powinna być podyktowana rodzajem i zasięgiem wylewki.

Ranking umywalek nablatowych - top 5

1. IÖ Orta AZUMORT.1222.01.126 - umywalka nablatowa, która zaskakuje oryginalnym kształtem. Przystosowana do montażu baterii umywalkowej z otworem umieszczonym na środku. Do wyboru mamy dwa rozmiary umywalki: model o szer. 41 cm, który dobrze sprawdzi się w małych łazienkach oraz umywalkę o szerokości 57 cm.

2. Laufen Pro H8129640001091 – nowoczesna forma umywalki, bez otworu na baterię podkreśli minimalistyczny styl łazienki. Umywalki dostępne są w dwóch rozmiarach, 42 i 52 cm.

3. Excellent Filina 2.0 CEAC.630.420.WH – duża umywalka nablatowa o opływowych kształtach. Szerokość umywalki wynosi 63 cm, całkowita wysokość 15 cm. Model tej umywalki będzie korzystnie wyglądać w przestronnej łazience.

4. Elita Rika 145056 – model przystosowany jest do montażu z baterią wolnostojącą lub baterią montowaną na ścianie. Cienki rant umywalki sprawia, że całość prezentuje się niezwykle lekko.

5. Cersanit Moduo K116-052 – umywalka utrzymana w minimalistycznej stylistyce, podobnie jak cała kolekcja Moduo. Nablatowa umywalka asymetryczna doskonale komponuje się z meblami z tej serii, co pozwala na kompleksowe i spójne wyposażenie łazienki.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza