5. rocznica zamachu w Berlinie w którym zginął polski kierowca


W niedzielę 19 grudnia mija piąta rocznica zamachu terrorystycznego w Berlinie, którego pierwszą ofiarą był Łukasz Urban z gminy Banie. 

Dokładnie pięć lat temu, w godzinach wieczornych, w czasie jarmarku bożonarodzeniowego, 40-tonowa ciężarówka marki Scania (ciągnik siodłowy z naczepą) z polskimi tablicami rejestracyjnymi z powiatu gryfińskiego, wjechała w tłum ludzi.

W wyniku zamachu zginęło 13 osób a 48 zostało rannych. Ciało polskiego kierowcy znaleziono w szoferce samochodu.  Do ataku przyznało się Państwo Islamskie – zamachowcem okazał się Anis Amri, mężczyzna pochodzący z Tunezji.

Dzień przed wigilią Amri został zastrzelony w Mediolanie przez włoską policję. Polak, który poświęcił życie, usiłując nie dopuścić zamachowca do kabiny kierowcy, stał się bohaterem. Media wraz z służbami są zgodne, że Łukasz utrudnił przebieg zamachu i w ten sposób uratował życie dziesiątkom osób.

Pogrzeb Polaka odbył się 30 grudnia w Baniach. W uroczystości żałobnej wzięły udział setki osób, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa wraz przedstawicielami najwyższych władz. Dnia 5 listopada 2018 r. odbyła się uroczystość nadania nazwy rondu imienia Łukasza Urbana w Baniach.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza