Ważna rowerowa inwestycja na południu województwa. List intencyjny podpisany, projekt gotowy, budowa ma się rozpocząć w 2022 roku.


Wicemarszałek Tomasz Sobieraj i burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki podpisali w środę list intencyjny w sprawie budowy ponad pięciokilometrowego odcinka ścieżki rowerowej wzdłuż DW 126. Inwestycja o wartości ok. 5,5 mln zł zostanie sfinansowana wspólnie przez województwo i gminę. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Ścieżka zostanie wybudowana przez drodze wojewódzkiej nr 126, od Dębna do miejscowości Smolnica. To odcinek o długości nieco ponad 5 km, w kierunku Mieszkowic. Droga dla rowerzystów będzie miała nawierzchnię bitumiczną i szerokość 2,5 metra. Odseparowana od jezdni, nowocześnie oznakowana trasa zapewni komfortową podróż na dwóch kółkach.

- Ta inwestycja przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo rowerzystów, ale też innych uczestników ruchu, pieszych i zmotoryzowanych – podkreśla wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj. - Budowie infrastruktury rowerowej towarzyszyć będzie modernizacja odcinka DW126 finansowana z budżetu województwa – tłumaczy wicemarszałek.

Kosztami inwestycji dla rowerzystów podzielą się samorząd województwa i gmina Dębno. W podpisanym w środę liście intencyjnym Gmina deklaruje „partycypację w kosztach robót budowlanych na poziome 50 %” oraz przekazanie dokumentacji projektowej. Wypłaci również odszkodowania za nieruchomości przejęte pod realizację inwestycji.

Województwo deklaruje realizację przedsięwzięcia w dwóch etapach, po dostarczeniu przez Gminę kompletnej dokumentacji projektowej, ewentualnej wypłacie odszkodowań za nieruchomości i zabezpieczeniu środków na budowę w budżecie Gminy na lata 2022 – 2023.

- Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego uda się przebudować łuk drogi oraz dokończyć budowę ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 126. Jest to droga bardzo ruchliwa i niebezpieczna. W tej chwili trasa kończy się tuż za miastem i wymaga kontynuacji – mówi burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki. - Mamy gotową dokumentację i jesteśmy finansowo przygotowani do realizacji tej inwestycji, ważnej dla rowerzystów. Pomorze Zachodnie ma najlepiej rozbudowaną sieć tras rowerowych, a kolejne odcinki już niedługo powstaną na terenie gminy Dębno – dodaje burmistrz.

List intencyjny w sprawie realizacji inwestycji „Budowa ścieżki rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 126 na odcinku Dębno - Smolnica" został podpisany w Urzędzie Miejskim w Dębnie 15 grudnia 2021 r.

Koszty inwestycji szacowane są ok. 5,5 mln zł. Ogłoszenie przetargu, wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie budowy ma nastąpić w 2022 roku.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza