Blisko 400 interwencji straży pożarnej w powiecie gryfińskim [foto]


Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie podsumowała działalność w związku z silnymi wiatrami jakie miały miejsce na terenie powiatu gryfińskiego od czwartku 17 lutego do niedzieli 20 lutego. 


Z uwagi na ostrzeżenia meteorologiczne zwiększono obsady osobowe w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Gryfinie oraz w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie odnotowało łącznie 377 interwencji w tym okresie.

W zależności od gminy statystyka zdarzeń związanych silnymi podmuchami wiatru przedstawia się następująco:
Banie – 48 zdarzenia,
Cedynia – 18 zdarzeń,
Chojna – 60 zdarzenia,
Gryfino – 114 zdarzeń,
Mieszkowice – 16 zdarzeń,
Moryń – 27 zdarzeń,
Stare Czarnowo – 34 zdarzeń,
Trzcińsko-Zdrój – 27 zdarzeń,
Widuchowa – 33 zdarzeń.

Większość zdarzeń dotyczyła udrażniania szlaków komunikacyjnych z powalonych drzew i konarów oraz zabezpieczenia zerwanych linii energetycznych. Część interwencji dotyczyła usuwania powalonych drzew na budynki mieszkalne.

Doszło również do wielu interwencji związanych z zabezpieczeniem zerwanych poszyć dachu między innymi na Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gryfinie, zerwaniem dachu z budynków mieszkalnych w miejscowościach Dłusko Gryfińskie, Osinów Dolny oraz Baniewice. W miejscowości Swobnica zerwany dach z budynku gospodarskiego uszkodził stojące opodal maszyny rolnicze. W wielu miejscach na terenie powiatu dochodziło do zerwania elementów izolacyjnych dachu, które spadając uszkadzały zaparkowane w pobliżu samochody.

Z uwagi na skalę zdarzeń w dniu 19 lutego zwołano posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gryfinie, w którym udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, członkowie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie.

W dniu 20 lutego w siedzibie OSP Chojna, Wojewoda Zachodniopomorski Pan Zbigniew Bogucki zwołał sztab kryzysowy w sprawie zwalczania skutków wichur, w związku z brakiem prądu w zachodnio-południowej części regionu. W spotkaniu udział wzięli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Gryfinie oraz lokalni samorządowcy: starosta gryfiński, burmistrzowie gmin Chojna, Trzcińsko-Zdrój, Mieszkowice i Cedynia oraz wójt Widuchowej.

Na polecenie Wojewody Zachodniopomorskiego funkcjonariusze JRG oraz strażacy ochotnicy zostali zaangażowani w pomoc w dostarczeniu agregatów o dużej mocy w celu zasilenia infrastruktury krytycznej na terenie powiatu gryfińskiego.

Z uwagi na uszkodzenie napowietrznych linii energetycznych i związanym z tym brakiem prądu oraz łączności telefonicznej strażacy ochotnicy pełnili całodobowe dyżury w siedzibach swoich jednostek. Ponadto w siedzibie jednostki OSP Chojna zorganizowano doraźny punkt łączności pomiędzy Stanowiskiem Kierowania w Gryfinie, a jednostkami OSP z południowych terenów powiatu.

W kulminacyjnym momencie w nocy z 19 na 20 lutego udział brało około 40 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ponad 200 strażaków ochotników.

Komendant Powiatowy PSP w Gryfinie składa podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w zwalczanie skutków silnych wiatrów jakie miały miejsce na terenie powiatu gryfińskiego.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza