Sklepy informują o obniżce podatku. Taki obowiązek narzucił na nich rząd.

 


Od początku lutego spadła do zera stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe jak mięso, ryby czy nabiał. Niższe stawki podatku od towaru i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 roku. W sklepach pojawiły się informację na temat obniżki VAT, ponieważ taki obowiązek narzuciło na handlowców rząd. 

"Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku obowiązuje 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze..." - informacje takiej treści pojawiają się przy regałach z produktami i kasach. Niektórzy konsumenci się śmieją i wspominają okres PRL-u gdzie władza również poprzez sklepy informowała, że "dba o ludzi". 

W projekcie ustawy znajduje się zapis, który nakazuje sprzedawcom eksponowanie informacji o tym, że podatek na żywność został zmniejszony. Dotyczy to zarówno sklepów spożywczych, jak i stacji paliw.

Czy niższa stawka podatku naprawdę sprawiła, że ceny żywności spadły? Tydzień przed wprowadzeniem zerowej stawki VAT sieć Biedronka podniosła ceny wielu produktów. To niestety nie jest odosobniony przypadek.

- Regularne zmiany cen w cyklach tygodniowych są normalną praktyką w handlu detalicznym, tym bardziej na początku roku - tak tłumaczyła wzrost cen sieć Biedronka.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza