Fala dezinformacji w mediach społecznościowych


W internecie trwa akcja propagandowa rosyjskich trolli które mają na celu wywołać panikę lub  masowy hejt na osoby przyjeżdzające do naszego kraju z Ukrainny.

Kolejny raz przestrzegamy przed sprawdzaniem informacji znalezionych w sieci i korzystaniem ze sprawdzonych serwisów informacyjnych. Największe działania dezinformacyjne mają miejsce w serwisach społecznościowych takich jak np. Facebook czy Instagram. 

W ostatnich dniach niektóre profile z Instagrama, które miały służyć jako lokalne media, rozpoczęły dezinformują na temat wojny w Ukrainie lub publikują tzw. "fake newsy", czyli nieprawdziwe informację. 

W wielu wpisach pojawia się strasznie przyjazdem Ukraińców drastycznymi cenami paliw czy atakiem bronią biologiczną czy nuklearną. Fałszywe konta powoływały się na rzekomy przekaz polskich państwowych służb: „Policja: uchodźcy z Ukrainy organizują masowe bójki z Polakami w polskich miastach” – można było przeczytać w jednym z postów, które w tej samej formie podawały inne bliźniacze konta.Przypominamy zalecenia fałszywej informacji w mediach społecznościowych 


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza