Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Chojnie nie ma, a szpital wciąż bierze za nią pieniądze?

Szpital Powiatowy w Gryfinie deklaruje chęć prowadzenia poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Przeszkodą są jednak niewystarczające środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak to możliwe, że w znacznie mniejszym powiecie myśliborskim mogą funkcjonować aż trzy punkty NiŚOZ a w powiecie gryfińskim tylko jeden?
Starosta Gryfiński Wojciech Konarski w lutym przesłał pismo do dyrektora zachodniopomorskiego oddziału NFZ w Szczecinie z prośbą o udostępnienie liczby przyjętych mieszkańców w lokalizacjach powiatu gryfińskiego i myśliborskiego. Zwrócił się również z prośbą o podanie wysokości kontraktu jakie szpital w Dębnie otrzymywał na prowadzenie nocnej i świątecznej opieki w Chojnie oraz co aktualnie się z nim dzieje? 

Od 1 lutego szpital w Dębnie zawiesił funkcjonowanie punktu w Chojnie, ale... niewykluczone, że dalej pobiera finansowanie z tego tytułu. Przypominamy, że prezes szpitala jako przyczynę zamknięcia punktu podała "przesłanki ekonomiczne" spowodowane stale rosnącymi kosztami administracyjnymi (wynajem lokalu, wynajem transportu) oraz brak personelu medycznego. 

Dyrektor szczecińskiego NFZ Paweł Kurzak w odpowiedzi na pismo starosty podkreślił, że Szpital w Dębnie im. Świętej Matki Teresy z Kalkuty sp. z o.o. w dalszym ciągu zabezpiecza wyodrębniony wcześniej obszar nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, tj. obszar: grupa gmin: Dębno, Boleszkowice, Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Trzcińsko-Zdrój, Moryń. 

W piśmie nie ma żadnych konkretnych odpowiedzi na pytania starosty, a więc wielce prawdopodobne jest to, że szpital pomimo zamknięcia punktu w Chojnie wciąż otrzymuje pieniądze na jego funkcjonowanie.

Punkt NiŚOZ w Gryfinie też z ogromnymi stratami 

Za nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Gryfinie odpowiedzialny jest tamtejszy szpital. Od dłuższego czasu Szpital Powiatowy w Gryfinie sp. z o.o. wykazuje miesięczną stratę w wysokości ponad 22 tysięcy złotych, którą generuje działalność punktu NiŚOZ. W skali roku daje to kwotę ponad 260 tysięcy złotych. Prezes zabiega nie tylko o zwiększenie finansowania na już funkcjonujący punkt, ale z chęcią mógłby świadczyć opiekę zdrowotną dla mieszkańców Chojny i okolic. 

Niestety pomimo wielokrotnych prób kontaktu z biurem prasowym szczecińskiego oddziału NFZ, nie doczekaliśmy się jakiejkolwiek odpowiedzi. 

Do sprawy jeszcze wrócimy. 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza