Startuje gryfiński Włóczykij - ponad 50 wydarzeń i solidarność z Ukrainą


W środę (tj. 6 kwietnia) rozpoczyna się Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij. Organizację jednej z największych imprez podróżniczych w Polsce wspiera Województwo Zachodniopomorskie. 

W programie znajdziemy ponad pięćdziesiąt wydarzeń, a wśród nich prezentacje podróżnicze, projekcje filmowe, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, degustacje potraw i wycieczki. Ważnym akcentem tegorocznego Włóczykija będzie blok propozycji dotyczących Ukrainy i społeczności ukraińskiej, która znalazła schronienie w naszym kraju.

16. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij odbędzie się w dniach 6-10 kwietnia 2022. Gryfino po raz kolejny stanie się miejscem, w którym przetną się szlaki reportażystów, miłośników wędrówek, etnografów oraz artystów. Główne wydarzenia festiwalowe będą tradycyjnie obywać się w budynku głównym Gryfińskiego Domu Kultury (Gryfino, ul. Szczecińska 17).

Festiwal otworzą (6 kwietnia) znakomity polski reportażysta Mariusz Szczygieł, a także fotografik Krzysztof Werema. Inauguracji towarzyszyć będzie degustacja kuchni ukraińskiej przygotowana przez Restaurację Ukraineczka. To nie jedyny ukraiński akcent. jaki zaplanowali organizatorzy Włóczykija. W programie festiwalu znajdziemy prezentacje podróżniczo-reporterskie związane z Ukrainą (udział w imprezie zapowiedziały osoby, które relacjonują wojnę w Ukrainie m.in. Tomasz Grzywaczewski i Szymon Opryszek). Inną niż dotychczas formułę będzie miał legendarny Bal Włóczykija. Tym razem odbędzie się on jako Spotkanie integracyjne "Solidarni z Ukrainą" (9 kwietnia) w malowniczym Krzymowie. Ponadto specjalnie na potrzeby najmłodszych mieszkańców z Ukrainy ułożony został darmowy zestaw warsztatów podróżniczych w ramach Małego Włóczykija.

Gośćmi 16. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij będą m.in. Michał Żakowski, Przemek Kossakowski, Michał Woroch, Tomasz Słomczyński, Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie, Maciej Gaca. Obok prezentacji podróżniczych mocną częścią festiwalu są wydarzenia muzyczne. W tym roku na festiwalowej scenie zagrają Kev Fox, Bielas i Marynarze oraz Sneaky Jesus.

Jedną z największych imprez podróżniczych w Polsce wspiera finansowo Województwo Zachodniopomorskie. Włóczykij służy promocji regionu, podczas festiwalowych wydarzeń prezentowane są walory turystyczne i przyrodnicze Pomorza Zachodniego.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza