Uroczyste obchody 77. rocznicy forsowania Odry


W kwietniu 1945 roku żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego sforsowali Odrę na wysokości Siekierek i Gozdowic. Przełamując niemiecką obronę, otworzyli drogę na Berlin. 
W tym roku świętujemy 77. rocznicę tych wydarzeń. Oficjalne uroczystości odbędą się w sobotę (23 kwietnia) przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach. Dla miłośników historii i militariów przygotowywany jest też pokaz sprzętu wojskowego i piknik z kuchnią polową.

Rocznicowe uroczystości zaplanowane są w Gozdowicach (godz. 11, Pomnik Chwała Poległym Saperom) oraz w Starych Łysogórkach na Cmentarzu Wojennym Siekierki. O godzinie 12.30 rozpocznie się tam msza święta polowa, a od godziny 14 przewidziano wystąpienia okolicznościowe, składanie kwiatów oraz apel poległych przy Pomniku Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego.

Części oficjalnej towarzyszyć będą inne plenerowe wydarzenia - prezentacja pojazdów i pokazy sprzętu wojskowego (Stare Łysogórki, godz. 11) oraz festyn nad Odrą (od godz. 15.40), podczas którego będzie można m.in. skosztować grochówki z kuchni polowej. Ten typowo żołnierski poczęstunek funduje Urząd Marszałkowski WZ, który od lat włącza się w organizację uroczystości w Siekierkach.

Rocznica forsowania Odry to upamiętnienie historycznych wydarzeń i hołd składany bohaterom walk z hitlerowskimi Niemcami.

W dniach 12-13 kwietnia 1945 roku w okolicach Morynia koło Chojny w powiecie gryfińskim, skoncentrowała się cała 1 Armia Wojska Polskiego. Jej zadaniem miało być sforsowanie Odry na wysokości Siekierek i Gozdowic, utworzenie przyczółków, a w następnej kolejności przełamanie obrony niemieckiej. Przeprawę rozpoczęto 16 kwietnia w godzinach porannych. Pod koniec dnia zachodni brzeg był opanowany. W następnych dniach przez Odrę w rejonach Siekierek i Gozdowic przeprawiały się kolejne dywizje. 17 kwietnia 11. Pułk Piechoty uczcił moment przeprawy przez Odrę wkopaniem słupów granicznych po zachodniej stronie rzeki. Ostatecznie forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem sił niemieckich. Droga na Berlin stała otworem. Przez trzy dni walk życie straciło ok. 2000 żołnierzy Wojska Polskiego.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza