20. Dzień Europy pełnym sukcesem [foto]


Liepe. Po raz pierwszy Dzień Europy organizacji Evangelisches Jugend- und Fürsorgewerk odbył się w ośrodku Landhof Liepe. Był to już 20 Dzień Europy i okazał się pełnym sukcesem. Uczestniczyło w nim około 500 dzieci i młodzieży z powiatów Barnim i Uckermark oraz z województwa zachodniopomorskiego.

Od 20 lat organizacja Evangelisches Jugend- und Fürsorgewerk organizuje transgraniczny Dzień Europy wraz z partnerami z Polski i Niemiec. Również w roku 2022 r., po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, przygotowano urozmaicony dzień z udziałem przedstawicieli lokalnej polityki, kultury i różnych instytucji po obu stronach Odry, który odbył się 24 maja. Premiera tej imprezy w Liepe okazała się pełnym sukcesem.

Wojna na Ukrainie także tutaj odbiła się echem. Dzieci z Polski, Niemiec i Ukrainy były zaangażowane w organizację barwnego programu scenicznego i ciekawego festynu.

Oprócz różnego rodzaju atrakcji, takich jak zabawy z klaunem, szczudlarze i dmuchany zamek, warsztaty i stoiska z rękodziełem, jedną z głównych atrakcji festiwalu był program estradowy w wykonaniu dzieci z regionu nadodrzańskiego.

Około 500 dzieci i młodzieży z powiatów Barnim i Uckermark oraz z województwa zachodniopomorskiego, w tym z Chojny, Dębna, Polic, Gryfina i Widuchowej, wspólnie świętowało i bawiło się. Hasło tegorocznego Dnia Europy: "Solidarność i spójność we wspólnej Europie". Norbert Schweers, członek zarządu EJF gemeinnützigen AG, powitał gości. Wśród nich byli Henryk Wichmann, kierownik wydziału społecznego powiatu Uckermark, Silvio Moritz, pierwszy radny ze Schwedt, Joanna Stąsiek-Janicka, zastępca burmistrza Dębna, Danuta Ankutowicz, wójt Marianowa wraz z Agnieszką Odachowską, kierownikiem wydziału inwestycji i projektów, oraz Klaus Marschner, sołtys miejscowości Liepe.

Odbyły się rozmowy na temat partnerstwa i wspólnych projektów. Pan Wichmann pochwalił zaangażowanie Polaków w przyjmowanie rodzin uchodźców z Ukrainy. Zaproszeni goście mieli nadzieję na szybkie zakończenie wojny i pokój w Europie.

Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Fundusz Małych Projektów w ramach programu współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

Evangelisches Jugend- und Fürsorgewerk jest organizacją diakonijno-socjalną z siedzibą w Berlinie, posiadającą ponad 150 placówek na terenie całych Niemiec. Główne obszary działalności EJF to opieka nad dziećmi, młodzieżą i rodziną, opieka nad osobami niepełnosprawnymi, opieka nad osobami starszymi oraz praca z osobami ubiegającymi się o azyl i uchodźcami. W Brandenburgii EJF gemeinnützige AG prowadzi liczne placówki i realizuje partnerskie projekty, w tym transgraniczne.

Joanna Bürger
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza