Czy akceptujemy osoby LGBT+? [video]

Ponad 80% osób LGBT+ mieszkających na Pomorzu Zachodnim spotkało się z agresją oraz przemocą. Ledwie 23% żyje jawnie. To wynik Diagnozy przemocy wobec osób LGBT+ w Województwie Zachodniopomorskim. Raport powstał w 2021 r. dzięki wsparciu Samorządu Województwa, który czyni starania, aby budować „Otwartą Społeczność”. O sytuacji osób LGBT+, akceptacji, wolności i miłości rozmawiali goście Pomorze Zachodnie News Studio.

To pierwsza w Polsce regionalna diagnoza mówiąca o sytuacji osób LGBT+, a wnioski dają do myślenia. Z inicjatywą wyszło Stowarzyszenia Lambda, które pomaga osobom zmagającym się z wszelkimi problemami związanymi ze swoją orientacją seksualną. 

Twórcy diagnozy, w której w stworzeniu pomógł Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, chcieli mieć dokładne dane dotyczące osób LGBT+ na Pomorzu Zachodnim. To pozwala lepiej adresować działania adresowane do osób LGBT+ czy ich rodziców. Specjalne spotkania odbywają się m.in. w Szczecinie.

Niestety, dane dotyczące pełnej akceptacji dziecka przez rodziców niepokoją. To dosłownie kilkanaście procent matek i ojców.

Młode osoby mają dziś dostęp do historii innych, nie czują się odosobnione ze swoimi problemami. Dorosło już pokolenie, które wie, że istnieje grupa ludzi o odmiennej orientacji. Mimo to, Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem ochrony praw i wolności osób LGBT+ (ranking ILGA Europe). Goście studia zwracali uwagę, że dużo zagrożenia występuje w Internecie - otwartym na wszelkie treści, w tym nienawiść, agresję.

Co możemy zrobić, żeby pomóc społeczeństwo LGBTQ+ w naszym otoczeniu? Przede wszystkim stać po ich stronie, okazać wsparcie, akceptację i postarać się, aby czuła się przy nas bezpiecznie. Nie zgadzać się na homofobiczne komentarze, a na pewno nie powielać ich dalej.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza