Kolejny rekord inflacji. Jest najwyższa od 24 lat.


Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące inflacji, ta w w Polsce, w maju 2022 roku w ujęciu rocznym wyniosła 13,9 procent. To więcej niż spodziewali się ekonomiści i wzrost o 1,5% w stosunku do kwietnia. 

Wyższa inflacja oznacza wzrost cen towarów i usług. Warto wspomnieć, że to najwyższy wzrost od marca 1998 roku, kiedy inflacja również wynosiła 13,9 procent. To jednak nie koniec... 

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego szczytu inflacji można spodziewać się w sierpniu - będzie to około 15%. Najmocniej podrożały żywność oraz paliwa. Szybko rosną jednak ceny większości dóbr i usług.

- W wakacje żywność może drożeć nawet o 20-21%. To efekt globalnych problemów z produkcją – ograniczenia dostaw ze wschodu, niedoboru nawozów oraz suszy. Kolejne kraje ograniczają eksport żywności – ostatnio takie decyzje podjęły Indonezja i Indie - podał na Twiterze Polski Instytut Ekonomiczny. 

Jeszcze inne analizy snuje Monika Kurtek z Banku Pocztowego, która w TVN24 poinformować, że szczytu inflacji możemy spodziewać się jesienią. To są również złe informacja dla kredytobiorców, wkrótce należy się spodziewać kontynuacji podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza