Podrabiane torebki znanych markowych firm w przesyłkach z Chin


Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała 10 przesyłek z Chin z podrabianymi torebkami znanych markowych firm. Zawartość paczek deklarowano jako buty sportowe, torby na zakupy i poduszki.. Podrobione towary zostaną zniszczone zgodnie z dyspozycją przedstawicieli marek.

W maju 2022 r. w CUDO Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej w Szczecinie funkcjonariusze z zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali 10 przesyłek z podrobionymi towarami. Sprowadzane do Polski torebki oznaczone były znakami towarowymi znanych światowych marek. Przesyłki nadane były w Chinach, a ich odbiorcami miało być osiem osób
z województwa zachodniopomorskiego.

Funkcjonariuszy celno-skarbowych dosyć sceptycznie podeszli do niskich wartości celnych wynikających z dołączonych deklaracji celnych. Nadawcy deklarowali wartość przesyłek na poziomie od 5 do 19 USD. Z deklaracji wynikało też, że w przesyłkach znajdują się inne towary - torba na zakupy, buty sportowe, poduszka.

Podjęli wiec decyzję o prześwietleniu przesyłek – co pozwoliło zidentyfikować znajdujące się w nich towary. Następnie otworzono przesyłki i sprawdzono co tak naprawdę było przesyłane do Polski.

Już na pierwszy rzut oka funkcjonariusze zauważyli, że torebki znajdujące się w paczkach były niestaranne wykonanie, mimo, że oznaczone „made in France”. Miały krzywe lub podwójne przeszycia, wystające nitki, intensywny nieprzyjemny zapach. Po takich oględzinach funkcjonariusze stwierdzili, że nie są to oryginalne przedmioty. To zdecydowało, że produktu zostały zatrzymane.

Legalne torebki tych marek kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych.

Poinformowaliśmy kancelarie prawne reprezentujące właścicieli znaków towarowych o podejrzeniu naruszenia prawa własności intelektualnej. Przedstawiciele marek zdecydowali o zniszczeniu podróbek.

Podrabiane produkty niestety cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. To z kolei stwarza doskonałą okazję oszustów, by wzbogacić się kosztem znanej marki. Ochronę interesów producentów oryginalnych towarów dają przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej. Jednym z zdań Krajowej Administracji Skarbowej jest ujawnianie podrabianych produktów.

Odpowiedzialność karną za sprzedaż podróbek ponoszą nie tylko ci co je podrabiają, ale też sprzedawcy/pośrednicy. Za sprzedaż podróbek grozi nie tylko odpowiedzialność cywilna, ale i karna. Odpowiedzialność karna za sprzedaż podróbek w stosunku do wszystkich tych osób wiąże się z karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza