Narodowy Bank Polski zaprezentował implanty płatnicze. Będzie można płacić dłonią, bez użycia karty.


Implanty płatnicze, tak jak inne nowoczesne technologie, budzą kontrowersje. Należy jednak pamiętać, że implanty używane są m. in. w medycynie i są bezpieczne dla naszego organizmu. Do niewątpliwych zalet ich stosowania zaliczyć możemy fakt, że jest on zawsze z nami, nie musimy się już martwić np. zapomnianym portfelem i możemy używać go w miejscach takich jak basen, plaża albo koncerty czyli wszędzie tam, gdzie z różnych względów wolelibyśmy nie zabierać karty płatniczej.

Prezentowany na zdjęciu implant jest bardzo małych rozmiarów, wyglądem przypomina agrafkę o wymiarach ok. 0,5 mm x 7 mm x 28 mm i waży niecały 1 gram. Wykonany został z biopolimeru używanego do produkcji wyrobów medycznych. Oznacza to, że nasz organizm nie zareaguje na niego jak na ciało obce, a nasze tkanki w naturalnym procesie taki biopolimer zabudowują.
 
Implant wykorzystuje technologię NFC. Jest to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna bliskiego zasięgu (znana już m. in. z telefonów komórkowych), która wykorzystuje fale radiowe do udostępniania informacji oraz ich wysyłania na odległość kilku centymetrów.

Implant nie emituje żadnych fal ani promieniowania i nie posiada własnego zasilania. Nie jest również urządzeniem typu GPS i służy wyłącznie do dokonywania płatności. W celu dokonania zapłaty należy przyłożyć implant do terminala płatniczego, wtedy informacje z czipa przekazywane są, dzięki antenie w nim umieszczonej, do terminala.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza