Jak mieć więcej czasu dla siebie i mniej stresu w życiu?


Nasze ciała nie są przystosowane do ciągłego wysiłku i wymagają równowagi między pracą a odpoczynkiem. Jednak współczesny człowiek często nie pozwala sobie na relaks, a zatem nie jest w stanie odpowiednio wypocząć i zregenerować sił, co prowadzi do kumulacji stresu, a w konsekwencji do przedwczesnego starzenia się ciała i umysłu. Ciągły pośpiech jest głównym czynnikiem obniżającym wydajność, osłabiającym pamięć i zwiększającym ryzyko różnych chorób. Osoby, które dużo pracują, są narażone na choroby serca, osłabienie odporności i przedwczesną śmierć. Amerykańscy eksperci szacują, że 60% osób w USA szuka pomocy medycznej w związku z problemami zdrowotnymi związanymi ze stresem.

Często to właśnie najbliżsi nam ludzie najbardziej cierpią z powodu naszego ciągłego zabiegania. Myśląc, że jesteśmy usprawiedliwieni, zaczynamy kraść ich czas i uwagę. Może nie niszczy to relacji, ale sprawia, że stają się one puste. W USA ponad połowa rodziców uważa, że ich dzieci nie cierpią z powodu ich zabieganego, stresującego stylu życia, ale prawie 100% dzieci twierdzi, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ to one muszą znosić brak uwagi i komunikacji ze strony rodziców.

W epoce przemysłowej najważniejsza była wydajność. Produkcja musiała być wydajna, szybka i dobra. Ludzie byli zachęcani do aktywności - ci, którzy pracowali ciężej i lepiej, osiągali lepsze wyniki. Jednak wraz ze wzrostem ilości pracy i rozwojem sieci pojawiły się narzędzia pozwalające zwiększyć wydajność pracy. W dzisiejszych czasach mamy możliwość pracy wszędzie i przez cały czas, w wyniku czego staliśmy się pracoholikami, którzy nie poświęcają czasu na refleksję nad swoim życiem i jego zmianę. W końcu w dzisiejszym świecie, w którym wszystkiego jest już za dużo, nie chodzi o to, by wyprodukować jak najwięcej, ale by wyróżnić się z tłumu. Możesz mieć więcej wolnego czasu, stosując się do prostych wskazówek, które pomogą Ci pracować mniej, robić więcej i mieć poczucie kontroli.

Częściej mów „ponieważ”. To jest jak magiczne słowo. Badania wykazały, że łatwiej jest osiągnąć cel, jeśli dodasz to zdanie do swojej prośby, a ponadto sprawia ono, że ludzie traktują to, co mówisz, bardziej poważnie, ponieważ wygląda to tak, jakbyś miał dobre argumenty. Umiejętność kierowania ludźmi wokół siebie pozwoli Ci pracować mniej. Jeśli musisz uzasadnić, dlaczego lepiej jest wyjść wcześniej lub zgłosić się później, „ponieważ” sprawi, że Twoja wypowiedź będzie bardziej przekonująca.

Nie zawsze bądź dostępny. Nasze mózgi nie są przystosowane do ciągłego przebywania w „strefie komunikacji”. Niewielkie badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Londyńskim wykazało, że pozostawanie w stanie gotowości jest tak samo szkodliwe dla IQ, jak palenie marihuany czy bezsenność. Daj mózgowi odpocząć, sprawdzaj pocztę tylko w wyznaczonych godzinach, a przed snem w ogóle jej nie sprawdzaj.

Wyłączanie powiadomień. Pracownicy biurowi przeskakują z jednego zadania na drugie średnio co trzy minuty. Jedną z przyczyn naszej niekonsekwencji są powiadomienia o przychodzących wiadomościach e-mail i komunikatach. Jeśli ulegamy pokusie czytania wiadomości ze świata zewnętrznego, tracimy skuteczność. Wiedząc o tym zjawisku, firma Microsoft opracowała dla swoich pracowników aplikację „czas do namysłu”, która umożliwia wyłączenie na pewien czas wszystkich powiadomień.

Oblicz czas i pomnóż go przez dwa. Najczęściej przeceniamy nasze siły w planowaniu czasu, ponieważ wydaje nam się, że jesteśmy mądrzejsi i bardziej cierpliwi niż w rzeczywistości. W większości przypadków nie bierzemy pod uwagę różnych czynników zewnętrznych, które mogą nam przeszkodzić w wykonaniu zaplanowanego zadania. Dlatego następnym razem, gdy zostaniesz poproszony o wykonanie jakiegoś zadania, oblicz, ile czasu pozostało Ci po uwzględnieniu innych bieżących zadań, i odejmij połowę tej sumy, a następnie oblicz, ile czasu będzie wymagało nowe zadanie, i pomnóż to przez dwa. Jest to dobry pomysł, jeśli liczby się sumują.

Kontroluj czas. Jak dużo pracy jesteś w stanie wykonać w ostatnim dniu przed urlopem? Prawdopodobnie bardzo dużo. Naukowcy dowiedli, że gdy jesteśmy zmuszeni do pilnowania czasu, jesteśmy o wiele bardziej produktywni. Jeśli więc chcesz wykonać jak najwięcej pracy, pilnuj czasu. Kup duży zegar i powieś go w widocznym miejscu. Można też ustawić alarm, który będzie włączał się co godzinę.

Zacznij wcześniej. Mamy tendencję do odwlekania dużych, złożonych zadań lub zadań wymagających kreatywności. Można tego jednak uniknąć, jeśli zacznie się kilka dni wcześniej: codziennie należy przeznaczyć co najmniej 20 minut na przygotowanie pracy lub po prostu zastanowić się, od czego najlepiej zacząć. Kiedy przyjdzie czas na poważną pracę, pomysły przyjdą naturalnie.

Nie możemy również zapomnieć o przydatnych sposobach na oszczędzanie czasu. Przykładowo, większość wizyt u lekarza poprzedza długie oczekiwanie w kolejce. Co prawda możemy w takim momencie poczytać książkę czy posłuchać podcastu, jednak gdybyśmy mogli, to pewnie bylibyśmy gdzie indziej i zajęli się czymś innym. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może być erecepta. Dzięki niej nie musimy w ogóle udawać się do lekarza, ponieważ receptę możemy otrzymać za pośrednictwem strony internetowej. Tu jednak bardzo ważna uwaga, jeśli czujemy się bardzo źle, obowiązkowo skontaktujmy się ze specjalistą. Czasem samo lekarstwo to za mało, ważna jest odpowiednia diagnoza.

Oczywiście nie tylko w tym wypadku możemy oszczędzić czas. Praktycznym rozwiązaniem może być także zamawianie zakupów prosto pod swoje drzwi. Pomyśl tylko, ile czasu każdego tygodnia spędzasz w sklepie. Najpierw poszukiwanie odpowiednich produktów, a potem stanie w kolejce do kasy. A przecież na zakupy trzeba jeszcze przyjechać, a potem wrócić do domu. To oczywiście zajmuje sporo czasu. Tak samo wiele spraw urzędowych możemy załatwiać dziś drogą online. I jeśli mamy taką możliwość, to zdecydowanie warto robić to właśnie w taki sposób. Dzięki temu urzędowe kwestie załatwimy bez wychodzenia z domu.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza