Kolejny miesiąc i kolejne podwyżki cen w sklepach. Eksperci: to jeszcze nie koniec!


Kolejny miesiąc przyniósł kolejne duże podwyżki w sklepach - tak wynika z najnowszego "Indeksu cen w sklepach detalicznych". Według raportu w czerwcu 2022 roku w sklepach było drożej o 18 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. 

Analizę przygotował UCE Research i Wyższe Szkoły Bankowe. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów, w tym owoce. W opracowaniu przypomniano, że w maju ceny były wyższe o blisko 17 proc. rdr, w kwietniu notowano wzrost o 22 proc. Więcej płacimy też za owoce. 

Najbardziej podrożały produkty tłuszczone, między innymi olej i masło. Kolejnym produktem, którego cena wzrosła o ponad 30% jest mięso. Mocno podrożały również alkohole. Eksperci przypuszczają, że szczyt podwyżek jest dopiero przed nami. 

W "Indeksie cen w sklepach detalicznych" przedmiotem analizy było 12 kategorii: pieczywo, nabiał, mięso, owoce, warzywa, produkty sypkie, produkty tłuszczowe, dodatki spożywcze, używki, napoje, chemia gospodarcza i inne art. oraz 51 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 24 tys. cen detalicznych z prawie 40 tys. sklepów należących do 63 sieci handlowych.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza