Sukcesy chojeńskich lekkoatletów w Krakowie podczas „ European Athletics Championships Virtus 2022 ”


W dniach 16-24 lipca w Krakowie odbyły się „ European Athletics Championships Virtus 2022 ” W konkurencjach lekkoatletycznych z naszego regionu startowali Tycjan Kozdra, Kamil Pitura oraz Mateusz Mielczarek. Tycjan Kozdra przeskakując poprzeczkę na wysokości 170 centymetrów zapewnił sobie złoty medal. Jego rekord życiowy to 185 cm. Tycjan startował również w skoku w dal. Jednak tym razem nie udało mu się stanąć na podium. Z wynikiem 5,83 m. zajął czwarte miejsce. Zawodnik z trzeciego miejsca uzyskał wynik 5,84 m. a z drugiego 5,85 m. Zwycięzca Lenine Cunha z Portugali wygrał z wynikiem 6,39. Tycjan skoczył poniżej swoich możliwości. W sezonie wiosennym skoczył 6,13 m.

Kamil Pitura startował w biegu na 200 m. oraz 400 m. W biegach eliminacyjnych na 400 metrów wygrał swoją serię uzyskując czas 53,99 s. W finale był piąty z czasem 53,77 s ( jego rekord życiowy). Należy dodać, że Kamil w zasadzie miał prawie półroczną przerwę w treningach ze względu na naderwany mięsień. Dlatego bardzo nas cieszy powrót do formy. Czołowi zawodnicy z tego finałowego biegu bracia Deliber Rodriguez Ramirez oraz Dionibel Rodriguez z Hiszpani są póki co poza zasięgiem. Pierwszy przebiegł dystans 400 metrów uzyskując czas 47,61 s a drugi 49,21 s.

Najmłodszy zawodnik z naszej ekipy 18–letni Mateusz Mielczarek startował w biegu na 200 m. i w skoku w dal. Był to debiutancki start w zawodach o takiej randze. Mateusz w eliminacyjnym biegu na 200 m. uzyskał czas 25,70. Natomiast w skoku w dal z wynikiem 5,66 m. zajął miejsce szóste. Mateusz ma bardzo dobre możliwości szybkościowe i skocznościowe. W okresie wiosennym podczas Mistrzostw Polski ,,ZSS Sprawni-Razem” w biegu na 100 m. uzyskał czas 11,6 s. a w skoku w dal podczas jednego z mityngów uzyskał wynik 5,96 m. Niestety Mateusz nie mógł startować w biegu na 100 metrów ze względu na równolegle odbywający się skok w dal, w którym teoretycznie miał większe szanse na podium. Ponadto czołowi sprinterzy na tych zawodach w biegu na 100 metrów uzyskiwali wyniki w zakresie 11,16 s. – 11,24 s.

Nasi chłopcy stanowili również trzon sztafety 4x100. Jako czwarty biegł Mateusz Piątek z gorzowskiego Startu. Chłopcy zajęli piąte miejsce z wynikiem 47,52 s. Zwyciężyli Włosi z czasem 43,58 s.

Trójka naszych sportowców reprezentuje Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Na co dzień Kamil i Mateusz są uczniami Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie, trenują w przyszkolnym UKS Mieszko Chojna. Tycjan, absolwent w/w szkoły od kilku już lat pracuje i stara się godzić pracę z treningami. Jest to bardzo trudne wyzwanie, ale dzięki wyrozumiałości swojego pracodawcy pana Grzegorza Bodysa z firmy AgroVerde jakoś mu się to udaje.
Dla całej naszej ekipy podstawowy problem to brak w Chojnie ( tutaj trenujemy) pełnowymiarowej 400 metrowej bieżni, skoczni do skoku w dal i wzwyż. Pracujemy bazując na terenach naturalnych, sali gimnastycznej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie, startując w mityngach lekkoatletycznych oraz biorąc udział w zgrupowaniach sportowych organizowanych przez ZSS Sprawni-Razem.
Piotr Czuto – nauczyciel i trener

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza