Czy grozi nam katastrofa ekologiczna? Komunikat wojewody zachodniopomorskiego i przedsiębiorstwa "Wody Polskie"


Ogromne skażenie na Odrze powoduje olbrzymie zniszczenia fauny i flory. Od Oławy przez Wrocław i kilka miejscowości w województwie lubuskim, odłowiono już tony śniętych i śmierdzących ryb. Toksyczna plama zmierza również w kierunku naszego regionu. 

Służby monitorują sytuację i pozostają w stałym kontakcie z organizacjami, które zgodnie z kompetencjami odpowiadają za zdiagnozowanie zjawiska oraz powinny również dążyć do jego usunięcia.

Publikujemy fragment komunikatu Państwowa Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, państwowy organ, który odpowiada za zagospodarowanie wód.

Apelujemy o nie konsumowanie ryb złowionych w rzece. Uczulamy również właścicieli zwierząt - również tych hodowlanych o niebezpieczeństwie. Z uwagi na zagrożenie zatruciem unikajmy kontaktu z wodami Odry.

W nawiązaniu do próśb przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego – Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli.

Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.

Komunikat wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego

W nawiązaniu do licznych pytań i zgłoszeń dotyczących zaobserwowania śniętych ryb w rzece Odrze informujemy, że wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki polecił Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, Zachodniopomorskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu, Zachodniopomorskiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, podjęcie pilnych i niezbędnych działań mających na celu obserwację, dokonywanie pomiarów terenowych, pobieranie próbek do badań ustalających wpływ na ekosystem i organizm ludzki.

Stan wody w Odrze na terenie województwa zachodniopomorskiego jest monitorowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie na odcinku: od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego do ujścia Odry
  • w ubiegłym tygodniu (w piątek 5.08.2022 r.) pobrane zostały próbki wody w 4 punktach Odry. W badanych próbkach stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono istotnych anomalii w chemizmie wody.
  • w poniedziałek (8.08.2022 r.) pobrane zostały kolejne próbki, by sprawdzić stan wody w Odrze. Stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie w punkcie poboru próbek w Widuchowej. Trwają analizy chemiczne pobranych próbek.

Do dnia 10.08.2022 r. na ww. odcinku rzeki Odry nie zaobserwowano obecności śniętych ryb. W żadnej z badanych próbek nie stwierdzono obecności mezytylenu. Nie zidentyfikowano żadnej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb, jednak wysoka zawartość tlenu w pobranych próbkach może wskazywać na obecność substancji utleniającej w wodzie.

Obecnie, pobierane są kolejne próbki wód rzeki Odry z miejsc wytypowanych, a także trwają badania laboratoryjne wykonywane przez Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Obserwowane rozmieszczenie zanieczyszczeń wody i śniętych ryb w Odrze wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach rzeki (poza granicami województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego).

Pod koniec lipca br. doszło do znacznego śnięcia ryb w górnym biegu rzeki Odry. Od tej pory pojedyncze martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Na początku miesiąca w okolicach Wrocławia, a w ostatnich dniach także na odcinku województwa lubuskiego. Stan rzeki jest objęty stałym monitoringiem, prowadzone są obserwacje i pomiary terenowe, a także pobierane są próbki do badań na obszarach działania kolejnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska – początkowo w górnym biegu rzeki, a od zeszłego tygodnia także na odcinku lubuskim i zachodniopomorskim.

O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego starostw powiatowych przez tereny których przepływa Odra, z prośbą o poinformowanie gmin o bieżącej sytuacji oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie.


W związku z zaistniałą sytuacją rekomenduje się powstrzymanie od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych do czasu ustąpienia zagrożenia.

WIOŚ w Szczecinie będzie informował o wynikach kolejnych badań.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza