Nasi strażacy pojechali do Francji pomagać w gaszeniu pożaru lasów


W czwartek (tj. 11 sierpnia) informowaliśmy o dwóch modułach gaśniczych GFFFV Poland, które wyruszyły do pożarów lasów w południowej części Francji. Są tam również strażacy z naszego regionu. 

Do Francji pojechało łącznie 146 strażaków, wśród nich sześciu z powiatu gryfińskiego. Z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie jest to mł. asp. Sławomir Trzópek (również OSP Chojna), sekc. Jan Krech (jednocześnie OSP Widuchowa), st. kpt. Jacek Skibiński, st. sekc. Marcin Janiszyn, mł. asp. Rafał Staszak (również OSP Raffer) oraz z Komendy Wojewódzkiej PSP Przemysław Wiaderski (jednocześnie OSP Chojna). 

Do Francji pojechali również strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myśliborzu. 

GFFFV to angielski skrót, oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles. Jest to moduł gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów. W ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej Polska posiada sześć takich modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów, które stacjonują w miastach: Kraków, Białystok, Poznań, Olsztyn, Szczecin i Wrocław. Z tych sześciu modułów, trzy są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania mogą wyruszyć na zagraniczną misję. Każdy moduł jest samowystarczalny - poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie. 

Czytaj również: 
Polscy strażacy jadą do Francji. Pomogą w gaszeniu lasów.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza