Co dalej z Rafinerią Schwedt? Rząd federalny zapewnienia bezpieczeństwa dostaw produktów naftowych.


Rząd federalny i kraj związkowy Brandenburgia pracują wspólnie nad przyszłością zakładu w Schwedt w sytuacji, w której Rosja używa energii jako broni. Rosjanie przed wybuchem wojny na Ukrainie chcieli chcieli całkowicie przejąć rafinerię. 

Premier Dietmar Woidke na wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Olafem Scholzem i ministrem gospodarki i klimatu Robertem Habeckiem 16 września 2022 r. w Berlinie powiedział: „Powiernictwo rządu federalnego wyznacza decydujący kurs. Daje nam to niezbędne pole do działania – i będziemy z niego korzystać”.

Przypomnijmy, rafineria w Schwedt została znacjonalizowana. W ten sposób zablokowano przejęcie przedsiębiorstwa przez rosyjską spółkę Rosnieft. Surowiec, któty jest przetwarzany w rafinerii pochodzi z Rosji i jest transportowany rurociagiem "Przyjaźń".

Niedawno pojawiły się informację o możliwym zakupie zakładu przez Polski Koncer Naftowy "Orlen". Te doniesienia nie zostały potwierdzone. Rozważana jest rownież możliwość dostawy ropy przez port w Gdańsku. 

Rząd federalny Brandenburgii zapopwiedział, że zmodernizuje rurociąg Rostock-Schwedt do wysokości 100% (400 mln euro) finansowania. BNędzie także kontynuował rozmowy z polskim rządem o warunkach ramowych dla dostaw ropy przez Gdańsk do Schwedt o wysokim priorytecie. Trwają rozmowy w sprawie zakupu ropy z Kazachstanu, która mogłaby być transportowana rurociągiem "Przyjaźń".

Ponadto rząd federalny widzi siebie, ale także akcjonariuszy rafinerii PCK, jako zobowiązanych do podjęcia odpowiednich działań w celu zabezpieczenia zatrudnienia i uniknięcia zwolnień z powodu utraconych godzin pracy. Obowiązujący układ zbiorowy nadal obowiązuje. Na rok 2023 rząd federalny zamierza wesprzeć pracowników rafinerii PCK, których czas pracy został skrócony w związku z embargiem UE na import rosyjskiej ropy, dopłatą do zasiłków za pracę krótkoterminową. Ponadto rząd federalny zwraca się do udziałowców w celu osiągnięcia wiążącego wzrostu do 100%. Do 2024 r. rząd federalny zamierza zrekompensować tę samą kwotę.

Inne działania uzgodnione między rządem federalnym a Brandenburgią obejmują powołanie komitetu roboczego złożonego ze specjalistów ds. rekrutacji inwestorów w Germany Trade & Invest, który będzie ukierunkowany na wsparcie lokalizacji w Schwedt w poszukiwaniu odpowiednich inwestycji typu greenfield dla trzy lata. W ramach klauzuli eksperymentalnej GRW Brandenburgia wesprze wraz z rządem federalnym również wsparcie finansowe rozwoju strukturalnego w zakładzie w Schwedt nad Odrą. Rząd federalny będzie również wspierał przez pięć lat laboratorium start-upów w Schwedt, które zapewni wsparcie finansowe dla innowacyjnych start-upów w dziedzinie alternatywnych źródeł energii oraz innowacyjnych i socjalnych usług na obszarach wiejskich w ramach „Existence Start-Ups z programu Nauka – ISTNIEJE”.

Wszystkie te działania rządu federalnego i kraju związkowego Brandenburgia pomogą skutecznie wspierać lokalizację w Schwedt zarówno w obecnych wyzwaniach, jak iw nadchodzących procesach transformacji.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza