Czym jest kamera termowizyjna? Dowiedz się więcej na temat jej działania i zastosowania!


Kamera termowizyjna to wciąż stosunkowo mało popularne urządzenie, które ma jednak mnóstwo praktycznych zastosowań. Sprawdź, na jakiej zasadzie działa i do czego może się przydać!

Wybór kamer termowizyjnych na rynku jest naprawdę bardzo szeroki. To, na jaki sprzęt warto się zdecydować, zależne jest od tego, do czego ma on służyć. Działające w widmie podczerwieni urządzenie może okazać się bardzo przydatne zarówno na co dzień, jak i w kryzysowych sytuacjach.
Kamera termowizyjna – co to jest?

Kamera termowizyjna to bardzo przydatne urządzenie, które rejestruje promienie podczerwone. Uzyskany obraz odzwierciedla temperaturę danego przedmiotu bądź obiektu. Technologia ta po raz pierwszy została wykorzystana w wojsku, niemniej jednak jej historia rozpoczęła się już na przełomie XVIII. i XIX. wieku, kiedy zostało odkryte światło podczerwone.

Warto podkreślić, że promieniowanie podczerwone nie jest widoczne dla ludzkiego oka, w przeciwieństwie do światła widzialnego. Stąd też oświetlenie - czy to naturalne, czy też sztuczne– nie ma żadnego wpływu na uzyskany przy pomocy kamery termowizyjnej obraz. Niezależnie od pory dnia i nocy wciąż jest on perfekcyjnie wyraźny.

Gdzie stosuje się kamery termowizyjne?

Energetyka i budownictwo to tylko niektóre z branż, które na co dzień korzystają z możliwości widzenia ciepłoty. Opracowanie termiczne wykorzystuje się w celu sprawdzenia jakości ocieplenia budynku i zmierzenia ilości uciekającego z niego ciepła. Dzięki temu, że kamera termowizyjna jest w stanie zarejestrować zimne miejsca na ścianach pomieszczenia, można monitorować ilość wnikającej do niego wody. Dzięki kamerom termowizyjnym można również określić, w jakich w miejscach w ścianie zostały umieszczone kable elektryczne.

Z długiej listy zalet kamer termowizyjnych chętnie korzystają również policja i organy ścigania. Obraz z kamery pozwala wykryć ludzi ukrywających się w ciemności, pozwala również zlokalizować różnego rodzaju nielegalne działalności, takie jak choćby uprawa konopi. Ukazanie już najmniejszych różnic temperatur pozwala zlokalizować ukryte schowki i kryjówki, a także schowane pod ubraniem przedmioty.

Kamery termowizyjne znajdują się także na wyposażeniu służb ratowniczych - mogą być przydatne w przypadku poszukiwań osób zaginionych, ofiar kataklizmów, a także wykrywania zalążków pożarów. Straż pożarna często korzysta z kamer termowizyjnych, by w warunkach dużego zadymienia móc poszukiwać uwięzionych w budynkach osób.

W medycynie, dzięki uwidocznieniu różnicy temperatur, kamery termowizyjne pozwalają na szybkie lokalizowanie stanów zapalnych toczących się w organizmie. Pozwala to na szybkie podjęcie działań ratujących zdrowie i życie pacjenta.

Jak widać, kamery termowizyjne mają bardzo wszechstronne zastosowanie i są urządzeniami stosowanymi w różnych dziedzinach życia. Można powiedzieć, że są niezastąpione wszędzie tam, gdzie rozkład temperatur ma jakiekolwiek znaczenie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza