Dzień Energetyka w Elektrowni Dolna Odra


Pracownicy Elektrowni Dolna Odra, oddziału spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, 2 września obchodzili branżowe święto. Wielu z nich otrzymało wyróżnienia i gratulacje za dobrą pracę.

W uroczystościach związanych z obchodami Dnia Energetyka wzięli udział m.in. Zbigniew Bogucki – wojewoda zachodniopomorski, Mieczysław Sawaryn – burmistrz Miasta i Gminy Gryfino, członek Rady Nadzorczej PGE oraz Wojciech Konarski, starosta powiatu gryfińskiego. Na akademii nie zabrakło również przedstawicieli władz i instytucji państwowych, świata nauki, duchowieństwa oraz związków zawodowych.

Grupę Kapitałową PGE reprezentowali Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych i transformacji PGE GiEK.

Ryszard Wasiłek w swoim przemówieniu podkreślił, że dla Grupy PGE priorytetem jest przyszłość polskiej gospodarki opartej na silnej, krajowej energetyce.

Naszym obowiązkiem jest zabezpieczenie energetyki by zapewnić stabilne i bezpieczne dostawy energii elektrycznej do naszych odbiorców, bo bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do energii to podstawa funkcjonowania społeczeństwa, jak i całej gospodarki, a w efekcie całego państwa. Dlatego prowadzimy intensywne prace nad integracją sektora energetyki węglowej. Umożliwi to, z jednej strony przyspieszenie realizacji inwestycji spółek energetycznych w OZE, z drugiej zaś usprawni zarządzanie energetyką węglową, która pozostaje podstawą wytwarzania energii elektrycznej i gwarantem bezpieczeństwa – mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu PGE GiEK, składając życzenia energetykom z Elektrowni Dolna Odra, nawiązał do wyzwań, jakie stoją przed polską branżą energetyczną i o działaniach podejmowanych przez spółkę PGE GiEK w tym zakresie.

- Zrównoważona transformacja energetyczna w Polsce musi uwzględniać energetykę konwencjonalną, bo to ona pełni i jeszcze długo będzie pełnić stabilizującą rolę w polskim systemie elektroenergetycznym. Jesteśmy doskonale przygotowani do tych zmian. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna od początku działalności stawia na ciągły rozwój, usprawnianie procesów
i nowoczesne technologie. Ale to Państwo – pracownicy naszej spółki, w tym pracownicy Elektrowni Dolna Odra – odgrywacie w tym procesie najważniejszą rolę. To Wam dziś dziękujemy za codzienny trud i wytrwałość – zaznaczył Norbert Grudzień, wiceprezes zarządu ds. operacyjnych i transformacji PGE GiEK.

Sylwester Chruszcz, dyrektor Elektrowni Dolna Odra, zwrócił uwagę na zmiany, jakie zaszły w ramach struktury Zespołu Elektrowni Dolna Odra i o procesie tworzenia się Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

- Przed nami kolejne wyzwania związane z powstaniem nowej struktury, w ramach której będą funkcjonowały aktywa węglowe największych polskich koncernów energetycznych. Dla Elektrowni Dolna Odra będzie to więc kolejny rok dużych zmian organizacyjnych, po zeszłorocznym wydzieleniu ze struktur ZEDO szczecińskich elektrociepłowni i projektu gazowego. Spółka PGE GiEK, do której należy Elektrownia Dolna, będzie integratorem w procesie tworzenia nowego podmiotu, który skupi w sobie wszystkie krajowe elektrownie węglowe. To dzięki stabilnej pracy takich elektrowni jak nasza, będzie możliwa sprawiedliwa transformacja energetyki przy jednoczesnym zapewnieniu pokrycia krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przez krajowych wytwórców – powiedział dyrektor.

Uroczyste obchody Dnia Energetyka były okazją do docenienia pracowników za ich pracę. Złotym, srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią służbę uhonorowano 17 osób. W tym roku w Elektrowni Dolna Odra było aż 115 jubilatów, spośród których 12 świętowało 45-lecie pracy.


Departament Komunikacji PGE GiEK.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza