Awaria rurociągu "Przyjaźń". Niemcy zaniepokojeni, co z produkcją paliwa w rafinerii w Schwedt?

Minister Gospodarki Brandenburgii jest zaniepokojony awarią rurociągu "Przyjaźń" na terenie Polski. Rurociąg dostarcza rosyjską ropę do kilku krajów Europy Środkowej. Zaopatruje również rafinerię PCK Schwedt.

Rurociąg został uszkodzony we wtorek 11 października. Doszło do tego w miejscowości Łania w województwie  kujawsko-pomorskim. Do uszkodzenia rurociągu doszło pod ziemią, na głębokości półtora metra. To podłużne pęknięcie o długości około 130 centymetrów. Trwają ustalenia służb co było przyczyną operator polskiej linii na razie wykluczył sabotaż. 

Według Federalnego Ministerstwa Gospodarki spadek ciśnienia wpływa na produkcję w Schwedt ale  bezpieczeństwo dostawy do kraju są zabezpieczone a rafinera utrzymuje własne zapasy ropy zostały celowo zwiększone. Jednocześnie władze liczą na szybką naprawę która potrwa od kilku do kilkudziesięciu dni. Ponieważ nie doszło do eksplozji. 

Przyjaźń to największy na świecie system rurociągów, łączący Syberię i Europę Środkową. Pierwsza linia powstawała w latach 1960-64, a druga - 1969-74. Ropociąg rozpoczyna bieg w rosyjskim Almietjewsku, biegnie poprzez Samarę i Briańsk, gdzie jedna z nitek odchodzi do Windawy na Łotwie (Uniecza - Połock - Możejki - Windawa), a dalej do białoruskiego Mozyrza, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną, biegnącą przez Białoruś i Polskę do Lipska w Niemczech; oraz południową, biegnącą przez Ukrainę i Słowację dwoma odgałęzieniami do Czech i Węgier. Łącznie to około 8900 km rurociągów, z czego 3900 km znajduje się na terenie Rosji. Polski odcinek "Przyjaźni" rozpoczyna się w Adamowie (woj. podlaskie). Każdego roku rurociąg transportuje około 66,5 mln ton ropy naftowej.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza