Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Partia "Razem" złożyła projekt ustawy do Sejmu.


Partia Razem opracowała projekt skrócenia tygodnia pracy w Polsce do 4 dni. W ustawie znajduje się zapis skracający tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35. Projekt trafił już do Sejmu. 

Celem jest możliwość spędzania większej ilości czasu z rodziną i bliskimi. Krótszy tydzień pracy ma także wpłynąć na poprawę zdrowia pracowników, zmniejszyć zagrożenie wypaleniem zawodowym i poprawić motywację do pracy i wydajność. Tydzień pracy z pięciu dni do czterech ma zostać skrócony stopniowo tak, by firmy mogły przygotować się do zmian. Jego wprowadzenie zajęłoby dwa lata. 

Podobny projekt został wprowadzony na Islandii, gdzie czterodniowy system pracy okazał się wielkim sukcesem. Władze przyznały, że osoby pracujące 35-36 godzin w tygodniu były bardziej wydajne lub co najmniej pracowały tak samo jak na 40-godzinnym etacie. 

Gdyby projekt przeszedł w sejmie, weekend mógłby zaczynać się już w czwartek. Ponadto zgodnie z projektem, skrócenie norm czasu pracy nie powoduje zmian w wysokości wynagrodzenia, co oznacza, że nie będzie ono niższe niż dotychczas otrzymywane.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza