Jesienne spotkanie z kulturą w parku - zapraszają na spacer i koncert w Dolinie Miłości


"Jesienne spotkanie z kulturą w parku" - pod taką nazwą odbędzie się wydarzenie, które będzie miało dwie odsłony. Federacja Zielonych Gaja i impresiariat Armor zapraszają w niedzielę 23 października do świetlicy i parku Dolina Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna). 

Organizatorzy zapraszają na jesienny spacer po parku z poezją Heleny Raszko oraz koncert duetu Compadres. 


Helena Raszka urodziła się w 24 stycznia 1930 roku w Bydgoszczy. Do wybuchu wojny mieszkała w Poznaniu, skąd wraz z rodzicami została wysiedlona przez Niemców. Lata niemieckiej okupacji spędziła na południu Polski. Z Ziemiami Zachodnimi związana była od 1945 roku. W 1949 roku zdała maturę w gimnazjum w Gorzowie. W latach 1949-1950 studiowała na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Studiów nie ukończyła. W 1950 roku wyszła za mąż za Kazimierza Raszkę.
W 1951 roku wraz z mężem, który dostał nakaz pracy w stoczni, zamieszkała w Szczecinie. Jako poetka zadebiutowała w 1956 roku na łamach tygodnika „Ziemia i Morze” wierszem Droga. W 1959 roku opublikowała swój pierwszy tomik wierszy zatytułowany Okruchy bursztynu. Kolejne tomiki wydawała do 1970 roku. Po strajkach stoczniowców w styczniu 1971, w którym brał udział jej mąż, utwory poetki zostały objęte częściowym zakazem publikacji. Sama przez długie lata nie zgadzała się na publikację tomików poetyckich ze względu na ingerencję cenzury.
W ciągu ponad pięćdziesięcioletniej działalności literackiej swoje wiersze drukowała w prasie lokalnej i ogólnopolskiej, m.in. w „Arkuszu”, „Autografie”, „Gazecie Lwowskiej”, „Literaturze”, „Morzu i Ziemi” „Odrze”, „Poezji”, „Pograniczach”, „Pomeranii”, „Spojrzeniach”, „Toposie”, „Twórczości”, „Tygodniku Solidarność” i w „Życiu Literackim”. Publikowała także w drugim obiegu, m.in w „Obrazie” i „Kulturze Niezależnej”. W latach 1967-1970 należała do zespołu redakcyjnego kwartalnika „Vineta”, w którym odpowiedzialna była za poezję.
W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina, a w 2010 roku odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis"
18 marca 2015 roku Helena Raszka została patronką Szkoły Podstawowej nr.7 w Szczecinie przy ul. Złotowskiej 86.
Od 1960 roku należała do Związku Literatów Polskich. Piastowała m.in. funkcję sekretarza zarządu Oddziału Szczecińskiego ZLP. W latach 1964-1969 z jego ramienia opiekowała się Kołem Młodych. Współtworzyła Ogólnopolski Festiwal Poezji Współczesnej im. K. I. Gałczyńskiego, a w latach 1968-1969 była przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego tej imprezy. Była członkinią zarządu Klubu Związków i Stowarzyszeń Twórczych „13 Muz” w Szczecinie oraz Szczecińskiego Towarzystwa Kultury. Blisko współpracowała z Rozgłośnią Polskiego Radia w Szczecinie, dla której przygotowała kilka słuchowisk poetyckich.
"Twórczość i talent Heleny Raszki są stawiane przez krytyków jak i czytelników poezji za jedne z najciekawszych zjawisk w literaturze polskiej drugiej połowy XX-go wieku. Jest stawiana na równi z takimi autorkami jak Wisława Szymborska, Julia Hartwig, Ewa Lipska czy Urszula Kozioł. W latach sześćdziesiątych, podkreślając walory jej poezji, krytyk Jerzy Kwiatkowski opublikował oprócz licznych recenzji także obszerny i wnikliwy szkic Dafne. Autorka utożsamiana była przede wszystkim ze Szczecinem. Wartością jej poezji był głęboko pojmowany regionalizm, związek ze szczecińskim pejzażem i losami miejscowej społeczności. Wedle niektórych krytyków poezje poświęcone przyrodzie są jednymi z najciekawszych we współczesnej poezji polskiej. Poetka znana była z poważnego podejścia do własnej twórczości – przestrzegała chronologicznego wydawania swoich tomików, przez co do czytelnika trafiają często wiersze sprzed 20-30 lat.
Zmarła 17 maja 2016 roku w Szczecinie. Została pochowana 21 maja na Cmentarzu Centralnym (kw. 20E-5-7).


Duet Compadres, to dwóch szalonych chwilami gitarzystów na codzień grających wszelaką muzykę na gitarach klasycznych. Uwielbiają klimaty Hiszpanii. Potrafią przeplatać nastrojowe utwory instrumentalne z ognistymi rytmami Gipsy Kings z salsą i elementami flamenco okraszając je niebanalnymi wersjami wokalnymi. Jeśli trzeba, wybrzmią znane standardy jazzowe, czy bluesowe, we własnych aranżacjach,
W gitarowym klimacie nie brakuje rownież autorskich kompozycji, oraz ciekawych wersji znanych wszystkim przebojów.
Przemek (Prze-moll) Bielec, oraz Marian (Mario) Mazurek zapraszają wszystkich wielbicieli gitarowych brzmień!

Mat. i fot. dost. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza