Sobotni spacer Nordic Walking po gryfińskich lasach [foto]


Uczestnicy spaceru zgromadzili się przy wiacie turystycznej o godzinie 10.00, gdzie pod okiem profesjonalnego trenera odbyli szkolenie z techniki chodzenia z kijami Nordic Walking, poprzedzone oczywiście poprawną rozgrzewką. 

Jak informuje Kamil Frelichowski, w sobotę 1 października w Wirowie odbył się spacer Nordic Walking zorganizowany przez Stowarzyszenie „Region Równych Szans” z Gryfina. Partnerem wydarzenia były Lasy Państwowe.

Po 45 minutach zebrani wyruszali do lasu poprowadzeni przez przewodnika i pasjonata podgryfińskich lasów Sebastiana Rożko. Celem spaceru było połączenie miłego z pożytecznym, a więc poznanie walorów turystyczno-rekreacyjnych leśnictwa Wełtyń i szerzej Nadleśnictwa Gryfino oraz zaproponowanie uczestnikom nordic walking’u jako formy aktywności fizycznej idealnej dla osób w różnym wieku. Nasza grupa składała się z dzieci, osób młodych i w wieku średnim oraz seniorów. A Pani Martyna pokazała, że ta forma aktywności nie jest również absolutnie żadnym ograniczeniem dla kobiet w ciąży 

Pierwszy etap spaceru przerywany był krótkimi sesjami treningowymi udoskonalającymi technikę chodzenia Nordic Walking. W kolejnych etapach trener opiekował się już każdym uczestnikiem indywidualnie. W międzyczasie Pan Sebastian przedstawiał uczestnikom wiele ciekawostek nt. lasów otaczających Gryfino. 

Poprowadził nas przez zróżnicowane obszary „starego” i „nowego” lasu. Opowiedział o zasadach jego tworzenia, o bezpiecznym zachowaniu i orientowaniu się w nim. Dowiedzieliśmy się dlaczego sadzi się brzozy wokół nowopowstałych młodników sosnowych, jak wyznaczyć północ przy pomocy słupka oddziałowego, jakie właściwości ma mech i dlaczego jedno z jeziorek nazywa się „pod Rakarzem” (współrzędne 53°14’44.2”N 14°31’48.7”E). Niektórzy z uczestników skorzystali również z okazji by pozbierać grzyby, których to na trasie było sporo.

Po zakończeniu spaceru i powrocie do wirowskiej wiaty turystycznej uczestnicy usiedli do wspólnego posiłku, jakim był ciepły żurek. Panowie rozpalili ognisko, a chętni piekli również kiełbaski. Moment ten był też okazją do rozdania wielu ciekawych gadżetów i materiałów promocyjnych przekazanych przez Lasy Państwowe. Każdy z uczestników otrzymał również imienny certyfikat ukończenia podstawowego szkolenia Nordic Walking. Spotkanie zakończyło się ok. godziny 15.00.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza