Niemcy chcą pozwać Polskę za prace przy Odrze


Brandenburskie Ministerstwo Środowiska chce pozwać Polskę do sądu za prowadzenie prac przy rozbudowie Odry. Niemiecka instytucja chce złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Pierwsze informację o zamiarze złożenia skargi przez władze niemieckie podała lokalna gazeta "Maerkische Oderzeitung". Niemcy chcą wyegzekwować wstrzymanie prac przy rozbudowie Odry, które prowadzone są po polskiej stronie.

W ubiegłym tygodniu mówił o tym minister środowiska Axel Vogel. Jak zaznaczył, skarga musi wpłynąć do właściwego sądu administracyjnego w Warszawie w przyspieszonym trybie postępowania najpóźniej do 16 listopada. Dodał, że sąd musi ją rozstrzygnąć w ciągu miesiąca. To oznacza, że decyzji o ewentualnym wstrzymaniu budowy będzie można spodziewać się do połowy grudnia.

Prace na Odrze są prowadzone na podstawie polsko-niemieckiej umowy z 2015 roku. Jak jednak przekonują władze landu oraz organizacje ekologiczne z Polski i Niemiec, porozumienie sprzed 7 lat nie uwzględnia zmian klimatycznych, jakie zaszły w tym czasie.

– Nie ma tutaj naprawdę żadnych twardych argumentów, takich, które byłyby realne. Tylko właśnie pod płaszczykiem, pod osłoną ochrony środowiska, Niemcy próbują realizować swoje interesy poprzez blokadę słusznych interesów Polski – stwierdził w TVP wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Na zdj. Zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz ostrogi odrzańskie (fot. Wody Polskie fot. Wody Polskie).
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza