Zdrowa kolacja. Jakich zasad przestrzegać?


Jakie przepisy na smaczną kolację warto wybierać? Przede wszystkim powszechna jest opinia, że przed snem nie wolno się objadać. Z pewnością jest to przekonanie słuszne, ale pojawiają się też inne. Istnieją więc pokarmy i zwyczaje, których warto unikać. O które w szczególności chodzi? Podpowiadamy skuteczne zasady planowania zdrowej kolacji.


Zdrowa kolacja, czyli jaka?

Jaka powinna być zdrowa kolacja? Co powinno się wówczas pojawić na stole? Przede wszystkim warto odrzucić przekonanie, że jest to posiłek możliwy do pominięcia. Organizm potrzebuje kolacji dla prawidłowego funkcjonowania i zdrowego wypoczynku podczas snu.

Zawsze istotne jest dobre zaplanowanie posiłku. Powinien mieć on charakter lekki, ale zbilansowany. W szczególności muszą się w nim znaleźć pokarmy takie, jak:warzywa;
  • owoce;
  • półtłusty nabiał;
  • mięso o niskiej zawartości tłuszczu;
  • ryby.


Oczywiście na zdrową kolację mają też szansę osoby pozostające na diecie wegetariańskiej. W takim przypadku chodzi o opanowanie smacznych i wartościowych przepisów na dania bez zawartości mięsa.

Wiesz, jak przygotować spaghetti wegetariańskie? To wcale nie jest trudne.

Co powinno się znaleźć w menu, czego trzeba unikać?

Zdrowa kolacja to umiejętny dobór produktów. Część z nich już znamy. O co jeszcze warto zadbać? Bardzo duże znaczenie ma dobór odpowiedniego pieczywa. To o niskich wartościach odżywczych warto zamienić na produkty pełnoziarniste. Jednocześnie duże znaczenie mają tłuszcze. Produkty pochodzenia odzwierzęcego warto zamienić na te roślinne.

Jednocześnie należy wystrzegać się spożywania:
  • tłustego nabiału,
  • produktów ciężkostrawnych;
  • napojów słodzonych;
  • dużej ilości węglowodanów;
  • słonych i słodkich przekąsek.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Zdrowa i zbilansowana kolacja – co jeść przed snem, a czego unikać? Sprawdź!

Ważne zasady: o nich także trzeba pamiętać!

Co jeszcze jest ważne w przypadku zdrowej kolacji? Kluczowym zagadnieniem jest tu planowanie posiłków w skuteczny sposób. Cenna jest regularność: pominięcie wcześniejszych posiłków sprawia najczęściej, że objadamy się na kolację.

Niekoniecznie kolacja musi być przy tym jedzona o godzinie 18 tak, jak się to utrwaliło. Podkreśla się raczej fakt, że pomiędzy ostatnim posiłkiem a snem powinny być 2 lub 3 godziny przerwy. Złym wyborem do zdrowej kolacji będzie przy tym alkohol. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy chodzi o przysłowiową lampkę wina. Przyspiesza ona nadejście snu, ale jest on przy tym o wiele płytszy.

O wiele lepiej sprawdzą się inne napoje. Dietetycy wskazują zwłaszcza na korzystne działanie zielonej herbaty. Docenia się ją choćby z uwagi na silne działanie antyoksydacyjne. Ciekawym wyborem mogą być także zioła takie, jak choćby mięta lub rumianek.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza