Niebezpieczne produkty w przesyłkach i paczkach spoza Unii Europejskiej


Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymuje podrabiane i niebezpieczne towary w przesyłkach pocztowych i paczkach spoza Unii Europejskiej (UE). Wśród niebezpiecznych produktów dominują preparaty i sprzęt wykorzystywane w kosmetologii i medycynie estetycznej. Przypominamy, że mogą one być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej regularnie kontrolują przesyłki przychodzące do mieszkańców z Zachodniopomorskiego. Sprawdzamy je pod kątem sprowadzania niedozwolonych produktów, pseudoleków, produktów podrobionych i niebezpiecznych. Weryfikujemy też deklarowaną wartość przesyłki i ewentualnie decydujemy o konieczność zapłacenia cła i podatku VAT od sprowadzanych produktów.

Niebezpieczne produkty z branży medyczno-kosmetycznej

Coraz częściej zatrzymujemy produkty i sprzęt wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej – kartridże do tatuażu, ampułkostrzykawki np. z kwasem hialuronowym, czy lidokainą oraz narzędzia wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej.

W 2022 zachodniopomorska KAS zatrzymała np. prawie 7 tys. katridży do makijażu permanentnego (sprowadzonych głównie z Chin), które nie posiadały stosownego oznakowania (nazwa i adres producenta oraz importera). Najczęściej nie posiadają one informacji na temat rodzaju materiału/substancji, z których zostały wykonane, informacji o sposobie użytkowania, o sposobie postępowania z produktem zużytym, informacji, że jest to produkt jednorazowego użytku oraz, że produkt został poddany sterylizacji. Brak takich informacji i ostrzeżeń może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia.

Od stycznia zatrzymaliśmy tysiące produktów i sprzętu wykorzystywanych właśnie w kosmetologii i medycynie estetycznej:
  •  kartridże do makijażu permanentnego - 6970 szt
  •  peny do makijażu permanentnego – 5 szt.
  •  urządzenie do makijażu – 10 szt.
  •  jednorazowe igły z rurką do tatuażu 46.000 szt.
  •  różnego rodzaju ampułki wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej (hialuronidaza, ampułkostrzykawki z kwasem hialuronowym i lidokainą, z botuliną) – głównie sprowadzane z Korei Płd. – 200 szt.
  •  piny z tworzywa sztucznego do mezoterapii igłowej – 50 szt.
  •  maszynki do tatuowania – 2 szt.

Niebezpieczne szczoteczki do zębów i zegarki dla dzieci

Niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia może stanowić także niezgodny z normami UE sprzęt elektroniczny. KAS na bieżąco eliminuje takie wyroby z rynku, często we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową.

W 2022 r. zachodniopomorska KAS zatrzymała:
  • silikonowe szczoteczki do zębów dla dzieci – 100 szt.
  • zegarki elektroniczne dla dzieci – 605 szt.
  • koce termiczne ratunkowe - 4.450 szt.

W niektórych sytuacjach po uzgodnieniu z Inspekcją Handlową lub Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wzywamy producenta/importera do uzupełnienia braków, np. brakujących instrukcji. W większości sytuacji towary nie zostają dopuszczone do obrotu. W takiej sytuacji albo wracają do nadawcy, albo podlegają zniszczeniu.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza