Orlen przejmie niemiecką rafinerie? Decyzja może zapaść w najbliższych dniach.Toczą się niemiecko-polskie rozmowy na szczycie odnośnie przejęcia części udziałów w Rafinerii Schwedt (PCK) przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Rosyjska ropa, która jest przetwarzana u naszych zachodnich sąsiadów, przestanie być dostarczana do rafinerii wraz z końcem roku. 

Jak podaje "Biznes Alert" - mniej więcej 50-60 procent zapotrzebowania na ropę może być realizowane za pomocą przeładunków przez port w Rostoku. Związki zawodowe oraz miejscowi politycy krytykują Berlin za embargo na rosyjską ropę i zwracają uwagę na to, że po pierwszym stycznia rafineria nie będzie w pełni wykorzystana, co może skutkować zwolnieniami. Strony te odnoszą się też mało przychylnie co do zamiaru przejęcia części rafinerii przez polski Orlen. Ich zdaniem, rafinerię w większości powinien przejąć niemiecki skarb państwa.

PKN Orlen mógłby zapewnić dla rafinerii ropę z Naftoportu w Gdańsku z innych kierunków niż Rosja. 54% udziałów w niemieckiej rafinerii ma rosyjski Rosnieftu, ale niemieckie państwo oddało te udziały pod tymczasowe powiernictwo Bundesnetzagentur.

fot. PCK Schwedt
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza