Drzwi do łazienki i drzwi wewnętrzne – różnice i podobieństwa


Czy można wyobrazić sobie dom bez drzwi? Oczywiście, że nie! Choć na co dzień możemy nie zwracać na nie uwagi, to drzwi są jednym z najistotniejszych elementów każdego mieszkania czy domu. Jeśli dopiero jesteśmy na etapie wyboru konkretnego modelu stolarki drzwiowej, warto poświęcić temu nieco uwagi.

Dobre drzwi do łazienki, czyli jakie?

Drzwi będą nam towarzyszyć na co dzień – co najmniej przez kilka, kilkanaście lat a może i dłużej. Stąd decyzja o wyborze konkretnych modeli jest tak istotna, aby później nie narzekać.

W większości współczesnych wnętrz drzwi pełnią podobną rolę i możemy podzielić je ze względu na funkcje:Drzwi pokojowe – stanowiące barierę miedzy korytarzem, przedsionkiem bądź przedpokojem a sypialnią, pokojem dziennym czy gościnnym;
  • Drzwi kuchenne – często identyczne jak drzwi pokojowe lub wyposażone w przeszklenie;
  • Drzwi do łazienki – występują w wariancie pełnym lub przeszklonym z różnymi rodzajami otworów wentylacyjnych;
  • Drzwi dekoracyjne – np. rozsuwane drzwi w salonie, optycznie odgradzające go od części wypoczynkowej;
  • Drzwi techniczne – używane w pomieszczeniach takich jak spiżarnia, składzik czy pralnia

Każdy typ drzwi musi odpowiadać na konkretne wymagania użytkowe. Decydują się na rozwiązanie jednego producenta, możemy zachować spójność pod względem wizualnym. Dotyczy to nie tylko samych skrzydeł drzwiowych, ale równie istotnych ościeżnic.

Drzwi do łazienki – wyposażenie

Drzwi do łazienki w Warszawie https://vrata.pl/drzwi-do-lazienki-warszawa/ najczęściej występują jako jednoskrzydłowe, z przeszkleniem i podcięciem wentylacyjnym. Przeszklenie jest istotnym dodatkiem – nie tylko estetycznym. Dzięki niemu do łazienki wpada więcej światła dziennego, a przecież to pomieszczenie najczęściej nie jest wyposażone w okno. Poza tym, dzięki „szybce” w drzwiach pozostali domownicy mogą łatwo zorientować się, ze ktoś aktualnie przebywa wewnątrz, co pozwala unikać krępujących sytuacji.

Z kolei podcięcie wentylacyjne to także bardzo istotny element drzwi do łazienki. Dzięki niemu do pomieszczenia dostarczana jest wymagana ilość powietrza. Jest to szczególnie istotne w tych łazienkach, w którzy zamontowany jest piec gazowy. Rodzaj szczeliny wentylacyjnej lub liczba otworów doprowadzających powietrze powinna być adekwatna do wielkości pomieszczenia.

Otwierane, przesuwane a może łamane?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi do łazienki były nieco bardziej oryginalne w swoim wyglądzie. W nowoczesnych łazienkach spotkać można drzwi szklane – wykonane z mlecznego szkła hartowanego. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się drzwi przesuwne lub harmonijkowe, choć trzeba pamiętać, że dostępność takich skrzydeł może być mniejsza niż tych klasycznych.

Na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji w zakresie drzwi przeznaczonych do obiektów mieszkalnych. Jeśli kojarzymy jedynie tradycyjne drzwi skrzydłowe, to warto przejrzeć katalogi lub strony internetowe producentów i sklepów – ten wybór może nas zaskoczyć, bo firmy prześcigają się we wdrażaniu nowych rozwiązań.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza