Omawiali współpracę i przekazali kolejny sprzęt ratujący życie dla strażaków-ochotników [foto]


W Urzędzie Miasta i Gminy w Gryfinie odbyło się spotkanie Burmistrza Mieczysława Sawaryna, Zastępcy Burmistrza Pawła Nikitińskiego ze strażakami ochotnikami z jednostek z Chwarstnicy, Gryfina, Radziszewa, Sobieradza i Wełtynia. Tematem spotkania było omówienie dalszej współpracy Gminy Gryfino ze strażakami ochotnikami. Od 2023 roku planowane jest uruchomienie pilotażowego programu Zarządu Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gryfinie oraz Gminy Gryfino, zakładającego przeszkolenie około 250 pracowników spółek gminnych, jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, stowarzyszeń i organizacji z Obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego i podstaw Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej.

Oprócz zaproszonych druhów w spotkaniu udział wzięli: Zastępca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie st. bryg. Marek Popławski, p.o. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie st. bryg. Piotr Juzyszyn, młodszy brygadier dr Tomasz Kubiak Koordynator Wojewódzki PSP Ratownictwa Medycznego, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gryfinie Andrzej Wiśniewski , Członek Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Straży Pożarnych RP w Gryfinie Andrzej Szczepaniak, Prezes Zarządu Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gryfinie Zenon Trzepacz.

Podczas spotkania dokonano uroczystego przekazania 6 zestawów w pełni wyposażonych plecaków medycznych modułowych PSP R-1, które bez wątpienia przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Koszt zakupu wyniósł 30 000 zł i został sfinansowany w całości z budżetu gminy Gryfino.

Jak podkreślił Andrzej Wiśniewski w ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o sytuacjach, w których do osób wymagających pomocy medycznej kierowani są strażacy. Do takich sytuacji dochodzi wówczas, gdy dyspozytor nie może skierować do potrzebującego dostępnej karetki pogotowia z załogą. W takich sytuacjach kierowani do takich działań są strażacy z państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Dodatkowo strażacy ochotnicy wyrazili wolę współpracy z Gminą Gryfino i Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gryfinie w zakresie rozpropagowania informacji o zakupionych w roku 2022 w ramach programu Korpusu Wsparcia Seniorów 100 opasek bezpieczeństwa.  Opaska ta połączona jest z usługą operatora pomocy i działa całodobowo, 7 dni w tygodniu. Elektroniczna opaska połączona z Centrum Teleopieki zapewnia wsparcie Seniorom. Urządzenie wyglądem przypomina zegarek, który dodatkowo wyposażony jest m.in. w przycisk SOS, detektor upadku, lokalizator GPS i czujnik tętna.

Ostanie wydarzenia z zaginięciami mieszkańców gminy Gryfino pokazują że jest to bardzo ważne zadanie. Bardzo miłym akcentem spotkania było podziękowanie od strażaków dla Sekretarz Ewy Sznajder za wieloletnią współpracę na rzecz ochrony przeciwpożarowej gminy Gryfino.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza