Mija rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę


W piątek 24 lutego mija dokładnie rok od momentu, w którym Władimir Putin wydał rozkaz "przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej" w Donbasie, czyli rozpoczął wojnę Rosji z Ukrainą. 

Inwazja Rosji na Ukrainę została poprzedzona rosyjskim żądaniem wykluczenia możliwości dalszego poszerzania NATO i redukcji potencjału militarnego sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej do stanu sprzed 1997 roku.
Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska wzdłuż granicy z Ukrainą na przełomie października i listopada 2021. W lutym 2022 przeprowadzone zostały ćwiczenia wojskowe na Białorusi wspólne z siłami zbrojnymi tego kraju, po których wojska rosyjskie nie wróciły już do Rosji.

24 lutego wojska zgromadzone wzdłuż granic Ukrainy ruszyły do natarcia. Pierwsze dni konfliktu nie przyniosły Rosjanom spektakularnych sukcesów, za to w ogromnym stopniu zjednoczyły Ukraińców w oporze przeciw najeźdźcom natomiast opinię publiczną większości państw świata włączając w to rządy i organizacje międzynarodowe, w proteście przeciw inwazji.  

Wdrożone zostały wobec Rosji znaczące sankcje gospodarcze (a oprócz nich także działania symboliczne, m.in. wykluczenie rosyjskich reprezentacji z ważnych sportowych imprez międzynarodowych), natomiast Ukraina otrzymała pomoc, włączając w to zarówno wsparcie humanitarne, jak i wojskowe.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zakazując opuszczania kraju mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat. Dziesiątki tysięcy Ukraińców chwyciło za broń, wstępując do jednostek Obrony Terytorialnej.

Z danych ONZ wynika, że dotychczas w Ukrainie zginęło ponad 8000 cywilów, w tym blisko 500 dzieci. Rzeczywista liczba ofiar, także zdaniem ONZ, może być jednak znacznie wyższa i sięgać nawet ponad 40 tysięcy. W wyniku wojny z Ukrainy uciekło ponad 8 milionów mieszkańców. 1,5 miliona trafiło do Polski.

Polacy od razu ruszyli z pomocą potrzebującym. Także mieszkańcy naszego regionu  przyłączył się do tej akcji. W  miejscowościach  powiatów gryfińskiego i myśliborskiego  przyjęto uchodźców.

Odbywały się również koncert wsparcia pod hasłem "Podaj rękę Ukrainie" - zespół Taraka wystąpił w Chojnie

fot. archiwum 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza