Środa Popielcowa. W kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post [foto] [video]


Środa Popielcowa to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu po wyłączeniu niedziel) przed Wielkanocą.

Jest to dzień pokuty − obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia.


Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Kapłan ze złożonymi rękami zachęca najpierw wiernych, by zjednoczyli się z nim w modlitwie błagalnej o poświęcenie popiołu. Mszał Rzymski określa dwie formuły modlitewne i w obu jest mowa o czterdziestodniowym okresie pokuty i błaganiu o oczyszczenie z grzechów, przez który ma przygotować wiernych do uczestnictwa w Misterium Paschalnym Chrystusa. Następnie następuje właściwy obrzęd posypania. 
Wierni zbierają się przy stopniu komunijnym, a kapłan posypując ich głowy mówi: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię lub prochem jesteś i w proch się obrócisz.

Nasi reporterzy wzięli udział w porannej mszy świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Chojnie.Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza