Sukces zespołów i solistów w VII edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza ,,Kima” [foto]


W dniach 16-18 lutego w Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie odbyły się przesłuchania finałowe VII edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza ,,Kima”. Pomysłodawcami i organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Passionart, Instytut Pamięci Narodowej oraz Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego.

Festiwal odbywał się w dwóch etapach. Pierwszy to przesłuchania regionalne do których na terenie całego kraju w VII edycji Festiwalu przystąpiło ponad tysiąc uczestników. Ośrodki regionalne w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Rzeszowie, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Koszycach, Trzcińsku Zdroju, Zielonej Górze i Lublinie wyłoniły ponad trzystu finalistów, którzy zostali zaproszeni na przesłuchania finałowe oraz koncert galowy połączony z rozdaniem nagród.

Na obu etapach przesłuchań festiwalowych jury oceniało walory artystyczne, interpretację oraz skalę głosu. Skład komisji konkursowej tworzyli: Mateusz Prendota – dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej, Janusz Wierzgacz - kompozytor, dyrektor artystyczny festiwalu oraz kierownik chóru akademickiego Uniwersytetu Jagielońskiego, Jerzy Łysiński – doktor nauk humanistycznych i artysta chóru Filharmonii Krakowskiej oraz Małgorzata Chyła – pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Krakowie. Galę finałową prowadziła Natalia Tokarczyk – Jarocka - koordynator Festiwalu reprezentująca Stowarzyszenie Passionart.

VII Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej przebiegał w formie konkursu, który obejmował następujące kategorie: soliści, zespoły do 8 osób oraz zespoły i chóry powyżej 8 osób, w tym duety, trio, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Dodatkowo funkcjonował jeszcze podział na kategorie wiekowe: maluchy – od 6 do 9 lat, dzieci od 10 do 13 lat, młodzież od 14 do 18 lat oraz kategoria open 18+.

W pierwszym etapie każdy uczestnik zobowiązany był do wykonania dowolnego, ale regulaminowego utworu oraz dodatkowo utwór autorstwa Henryka Rasiewicza „Kima” „Na znojną walkę”.

Festiwal stał na bardzo wysokim poziomie. Wśród jego uczestników można było zauważyć dzieci i młodzież które mają już za sobą sceniczne doświadczenia w takich muzycznych talent show jak chociażby The Voice Kids czy Szansa na sukces - Eurowizja Junior.

18 lutego na dziedzińcu Muzeum AK odbył się koncert finałowy podczas którego zostały ogłoszone wyniki konkursu oraz wręczone dyplomy i statuetki dla jego laureatów.

Nasze zdolne dzieci i młodzież przygotowane do konkursu przez Panią Elżbietę Moska, odniosły wielki sukces i znalazły się w gronie laureatów konkursu:
  • Zespół wokalny “Aplauz” reprezentujący Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku Zdroju zdobył 3 miejsce w kategorii zespołów i chórów powyżej 8 osób
  • Zespół wokalny “Szyk” reprezentujący BiCK w Trzcińsku Zdroju zdobył 1 miejsce w kategorii zespołów i chórów powyżej 8 osób wraz z zaproszeniem do występu w koncercie galowym.
  • Zespół “Cogito” reprezentujący BiCK w Trzcińsku Zdroju zdobył wyróżnienie w kategorii zespołów i chórów do 8 osób
  • Kalina Pieróg zdobyła wyróżnienie w kategorii dzieci 10-13 lat
  • Martyna Maślaniec zdobyła wyróżnienie w kategorii dzieci 6-9 lat
  • Pola Janik zdobyła 2 miejsce w kategorii dzieci 6-9 lat
Gratulujemy wszystkim uczestnikom a także Elżbiecie Moska, która włożyła wiele trudu i pracy w przygotowanie uczestników do konkursu.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza