Uwaga na oszustów podszywających się pod GUS!


Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed oszustami internetowymi podszywającymi się pod GUS. Oszuści rozsyłają wiadomości elektroniczne o tytule „Obowiązek sprawozdawczy P-01” zawierające niebezpieczny załącznik, którego otworzenie powoduje zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem typu „malware”.

Niebezpieczne wiadomości prezentowały się jako wysłane z adresu: GUS-Portal@info.stat.gov.pl, w rzeczywistości wysyłane były spoza serwerów statystyki publicznej. Nadawca, podający się za Główny Urząd Statystyczny, informuje, że firma-adresat została objęta obowiązkiem sprawozdawczym: Sprawozdanie o produkcji (P-01), a w załączniku maila znajduje się „elektroniczny formularz zgłoszenia”. Główny Urząd Statystyczny nigdy nie wysyła załączników z adresu GUS-Portal@info.stat.gov.pl.

W przypadku otrzymania podejrzanej wiadomości mailowej, nie należy otwierać załączników!

Przedsiębiorcy i stowarzyszenia mają możliwość weryfikacji swojego obowiązku sprawozdawczego na Portalu Sprawozdawczym pod adresem : https://raport.stat.gov.pl/gus.ps/login/login.pa. W razie problemów z logowaniem do Portalu Sprawozdawczego, można również skontaktować się z Infolinią – 22 279 99 99 wew. 2.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza